آموزش آواز سنتی از مبتدی

آموزش آواز سنتی از مبتدی

آموزش آواز سنتی از مبتدی را چگونه شروع کنیم؟

آیا برای آموزش آواز سنتی از مبتدی اول باید برویم ردیف یاد بگیریم؟

آواز سنتی یکی از پر مغزترین و بهترین موسیقی های جهان است که در عین حال شاید پیچیده ترین و سخترین آواز جهان نیز باشد.

هرکسی عاشق عرفان و ادبیات بی نظیر ایران باشد به احتمال بسیار زیاد عاشق آواز سنتی ایران است.

آواز سنتی بسیار پر عمق است چون به گنجینه ادبیات غنی ایران متصل است.به خاطر همین این آواز نیاز به تمرکز و کشش دارد پس کند و آرام است تا به صورت ویژه  معانی کلمات  را به بهترین حالت و احساس ممکن به شما منتقل کند تا شما بهترین معنی را از شعر در ذهن خود متصور شوید.

آموزش آواز سنتی از مبتدی
آموزش آواز سنتی از مبتدی

آموزش آواز سنتی از مبتدی

خیلی ها می گویند آواز سنتی بسیار غم انگیر است و حتماً این حرف درست است چون دراین سرزمین همیشه و از همه طرف در حال اشغال و جنگ و تجاوز بوده است. از مغولان و اسلام و عثمانی بگیرید تا روسیه و پرتقال و .. مردمان این سرزمین تا چشم باز می کردند همیشه در حال جنگ و از دست دادن ها بودند ، پس طبیعی است که موسیقی اصیل ایران غمگین است و شبیه سمفونی 9 بتهوون نیست. نماد این غم را شما در لالایی های این سرزمین مشاهده می کنید و دعوتتان می کند مجموعه لالایی های سرزمین مادری آقای حمیدی را حتماً بشنوید.

حتماً قبل از رفتن به هرگونه کلاس آوازی ردیف ایرانی بهتر از موتور اصلی آواز که صداسازی هست را به درستی انجام دهیم و بعد از آن به ردیف و … بپردازیم.

مخرج صوتی آواز سنتی بسیار متنوع است . یکی از محبوبترین ها مود آوازی کربینگ است و دیگری مود اورددرایو است.

آموزش آواز سنتی از مبتدی
آموزش آواز سنتی از مبتدی

به عنوان مثال وقتی یک بچه نق می زند و ناله می کند و چیزی می خواهد مود صدای کوربینگ دارد و می گوید مامان مامان من پفک می خوام مثلاً.

همین لحن و ناله در آواز سنتی بسیار کاربرد دارد.مود آوازی اور درایو ولی قدرت مند و محکم است و شدت صوتی آن از 10 نمره بصورت پیش فرض بین 7 تا 10 می باشد یعنی متال بیشتری دارد در حالی که کربینگ  شدت صوتی بین 4 تا 7 دارد و متال کمتری دارد.

مود اوردرایو را عموماً  در آواز همایون شجریان  می شنویم که در آن نرم کام تخت است ولی در کربینگ نرم کام گنبدی و لیفت است.

استاد شجریان مود اوردرایو و کوربینگ و اج ترکیبی می خواند.

انتخاب سیستم و لحن آواز پس در ابتدا برای آموزش آواز سنتی از مبتدی نقش بسیار مهمی دارد.

یکی برای آموزش آواز سنتی از مبتدی نوع لحن و آواز شهرام ناظری و نگاه عارفانه ی آنرا دوست دارد.

دیگری شاید حس استاد بنان را دوست دارد و یا کسی دیگر برای آموزش آواز سنتی از مبتدی مکتب آوازی اصفهان را می پسندد.

بر مبنای سبک و لحن آواز ی که به عنوان الگو انتخاب می کنند فرم دهان و مود آوازی مربوطه را انتخاب می کنند و با تقلید از آن خواننده ی محبوب آواز خود را به آن نزدیک می کنند.

بصورت عمومی فرم دهان و فرم نرم کام و فرم رزوناتورها بسیار تاثیرگذار است در نوع آوازی که در ابتدا برای آموزش آواز سنتی از مبتدی تا پیشرفته انتخاب می کنیم .

در اکثر سبکهای محبوب آواز سنتی ایران فرم دهان مخروطی است و انگار قاعده ی این مخروط جلوی دهان شماست و مثلثی آن داخل دهان است و نرم کام لیفت و گنبدی است و بجای آآآآ تیز عموما یک ااوووو پشت آواز سنتی قرار دارد.

با رعایت این نکات ظریف می توانیم آموزش آواز سنتی از مبتدی تا پیشرفته را هدفمند و با برنامه جلو ببریم.

برای مطالعه‌ی مطلب آموزش تحریر آواز سنتی اینجا لطفاً کلیک کنید.

برای مطالعه‌ی مطلب آموزش تحریر آواز پاپ اینجا لطفاً کلیک کنید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود حتماً این مطلب را برای دوستانتون هم بفرستید تا آنها هم بتوانند بهتر آواز بخوانند و موقع ارسال حتماً یک کامنت از خودتان در مورد این فایل بگذارید و در مورد فایل توضیح دهید چون کامنت شما به این مطلب ارزش و وزن می دهد .

لطفاً برای درک بهتر این مطلب ویدئوی آموزش مربوط به آن که در بالای همین صفحه قرار دارد را ملاحظه بفرمائید.

اگر علاقمند آواز خواندن و آواز خوب شنیدن هم هستید جلسات دورهمی کافه آواز را از دست ندهید.ما در کافه آواز گروههای دورهمی 5 نفره داریم که در آنها دوستان از هم حمایت می کنند و به رشد هم در آواز کمک می کنند.برای شرکت در جلسات لطفاً به شماره ی 09351751855 در تلگرام پیام دهید.

خیلی سپاسگزارم که این مطلب را خواندید و منتظرم در کافه آواز شما را ببینم. در کافه آواز نوینترین مطالب صداسازی جهان رایگان در دسترس شماست.

نویسنده : مهدی هدایی

منابع:

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%82%DB%8C_%D8%B3%D9%86%D8%AA%DB%8C_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C

کافه آواز وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *