آموزش تحریر آواز سنتی یا چهچه زدن-قسمت دوم

آواز سنتی

آواز سنتی هویت موسیقی ایران است. آواز سنتی به پشتوانه ی قویترین اشعار جهان عمیقترین مفاهیم جهان را با زبان موسیقی منتقل می کند. یکی از مهمترین بخشهای آواز سنتی تحریر یا چهچه زدن است که دراین مطلب به آن می پردازیم.

مرور قسمت اول آموزش تحریر آواز سنتی:

آیا همه استعداد تحریر آواز سنتی زدن را دارند؟

چگونه تحریر آواز سنتی بزنیم؟

روش آموزش چه چه زدن در آواز سنتی

قسمت اول آموزش تحریر را در ویدئوی زیر لطفاً ببینید:

خیلی از معلمهای آواز و صداسازی قدیم می گویند استعداد تحریر آواز سنتی یا چه چه مادر زادی هست و بعضی صداها می توانند تحریر سنتی را اجرا کنند و بسیاری دیگر نمی توانند. در حالی که این تفکر اشتباهی است و همه با استفاده از تمرینهای صداسازی می توانند تحریر آواز سنتی ایرانی را فرا بگیرند.

تحریر آواز سنتی از دو مود آوازی و دو صدای مختلف تشکیل شده است. در تحریر سنتی صدای سینه بلافاصله به سمت صدای فالستو می رود و بر می گردد و این می شود تحریر سنتی ایرانی.

برای تصویر سازی بهتر فرض کنید ما در مسیر حرکت می کنیم و یک کوه نوک تیز سر راهمان قرار می گیرد و آن کوه تحریر سنتی است که با تغییر مود صدای سینه به صدای سر اجرا می شود .

برای درک بهتر این مطلب لطفاً ویدئوی زیر را

برای تحریر سنتی شما باید یاد بگیرید با سه کشش آآآآ  یییییییی اووووو تحریر تکی بزنید و اصلاٌ نگران نباشید اگر صدای شما مسخره به نظر بیاید ولی تمرین کنید و آن را پیدا کنید و به مرور زمان این تحریر بسیار عمیق و نوک تیز صیقل خورده و نوک آن تبدیل به تپه می شود و می توانیم آنرا با سرعت و زیبایی دلخواه اجرا کنیم.

شما حتماً آوازهای محلی ترکمن ایران را شنیده اید که چه تحریرهای عمیقی دارند ، ما باید سعی کنیم آن صدا را تقلید کنیم.

در قسمت اول تحریر تکی و دوتایی را روی کشش های آآآآ ااااایییی اااوووو تمرین کردیم و گفتیم بسیار مهم است که لبه های تارهای صوتی کامل درگیر شوند و تحریرها عمق زیادی داشته باشند.

در این قسمت به تحریرهای سنتی سه تایی و چهار تایی و پنج تایی می پردازیم .

آواز سنتی
آواز سنتی

به مانند تکی و دوتایی باید عمیق و محکم این تحریرها را بزنیم و به مانند تکی از بم صدا تا منطقه ی میانی صدا بالا می آییم.

هر کدام از کشش ها را به دقت تمرین می کنیم و انجام می دهیم .

بعد از انجام اینکار سراغ تمرینهای ترکیبی این تحریرها می رویم یعنی ترکیب دوتایی با سه تایی و برعکس و همچنین ترکیب چهارتایی با تکی و ….

باید دقت کنیم که در کشش یی بیشتر سمت اِ برویم تا بتوانیم اییی را راحتتر اجرا کنیم.

برای مطالعه ی مطلب آموزش تحریر آواز سنتی اینجا لطفاً کلیک کنید.

برای مطالعه مطلب معجزه ی ساپورت در آواز اینجا لطفاً کلیک کنید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود حتماً این مطلب را برای دوستانتون هم بفرستید تا آنها هم بتوانند بهتر آواز بخوانند و موقع ارسال حتماً یک کامنت از خودتان در مورد این فایل بگذارید و در مورد فایل توضیح دهید چون کامنت شما به این مطلب ارزش و وزن می دهد .

لطفاً برای درک بهتر این مطلب ویدئوی آموزش مربوط به آن که در بالای همین صفحه قرار دارد را ملاحظه بفرمائید.

اگر علاقمند آواز خواندن و آواز خوب شنیدن هم هستید جلسات دورهمی کافه آواز را از دست ندهید.برای شرکت در جلسات لطفاً به شماره ی 09351751855 پیامک دهید.

خیلی سپاسگزارم که این مطلب را خواندید و منتظرم در کافه آواز شما را ببینم. در کافه آواز نوینترین مطالب صداسازی جهان رایگان در دسترس شماست.

نویسنده : مهدی هدایی

منابع:

https://goshnavazan.com/article/570-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D9%88%D8%A7%D8%B2-%DA%86%DA%A9%D8%B4%DB%8C%D8%8C-%D8%AF%D8%B4%D8%AA%DB%8C%D8%8C-%D9%88

کافه آواز وب‌سایت

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *