آموزش خوانندگی رو از کجا و چجوری شروع کنم؟صدای من بدرد آواز می خوره !؟ منم می تونم آواز بخونم؟

Yellow Abstract Texture Mobile Game Promotion Youtube Thumbnail 1

صدای قشنگ داشتن مادرزادیه؟

آموزش خوانندگی برا همه لازمه؟

با آموزش خوانندگی همه می توانند آواز بخوانند؟

با تمرین و آموزش میشه خوب خوند؟

چجوری میشه فهمید که صدای من هم بدرد خوانندگی میخوره یا نه؟

همه می تونن بخونن اگر می تونید حرف بزنید پس خدارو شکر کر و لال نیستین پس می تونید آواز بخونید چون فقط کر و لالها نمی تونن خوب بخوانند که البته توی اون عزیزان هم استثنا پیدا میشه.

طبق یک تحقیق قطعا 98/5 درصد مردم جهان می تونن بخونن.

تازه خبر خوب اینه که نه تنها همه می تونن بخونن بلکه همه می تونن خوب  هم بخونن فقط باید آموزش خوانندگی و آموزش آواز خوب ببینن.

برای درک بهتر آموزش خوانندگی رو از کجا شروع کنم لطفاً ویدئوی زیر را ملاحظه فرمائید:

جنس صدا و رنگ صدا سلیقه ایه؟

البته رنگ و تمبر صدا سلیقه ایه مثل دوست داشتن رنگ و مزه ی خاص . سلیقه آدم در تشخیص اینکه چه صدایی خوبه چه صدایی قشنگ نیست تاثیرگذاره ولی تو بدبینانه ترین حالت هم شما وارد مسیر رویاتون که همون آواز هست شدید و ازین مسیر قشنگ دارید لذت می برید حالا اگر موفقیت هم سر راه بهتون سلام کرد و تعداد زیادی از مردم از صدای شما خوششون اومد که چه بهتر ولی اگه تعداد کمی هم مثل فامیل و خانواده گفتن چه صدایی داری،بازم لذت می بری و از همه مهمتر اینه که آواز خوندن شما رو ازین دغدغه های روزمره ی این دنیای سخت و پیچیده حتی شده چند دقیقه راحت می کنه و شما فقط غرق در لحظه ی اکنون می شید نه به گذشته فکر می کنید نه به آینده و حالتون خیلی بهتر میشه چون موقع آواز خوندن واقعا سخت میشه بچیز دیگه ای فکر کرد. بقول نیچه تنها هنر این زندگی رو قابل تحمل می کنه و چه هنری بهتر از آواز که وسیلش همیشه همراهته و سازش بدنت باشه. شما نوک قله اورست هم بری می تونی هنر نمایی کنی و عشق کنی چون سازت باهاته.

صدای من هم قشنگه؟

اگر همه یدونه رنگ و تمبر صوتی رو دوست داشتن بقیه خواننده ها همه بیکار می شدن و زیبایی جهان هم به همین تفاوت سلیقه هاست.

با تمرین تو دو بخش گوش موسیقی و هماهنگی دستگاه تولید صوت همه می تونن خوب بخونن فقط شرطش صبر و تمرین مداوم روزانس و از همه مهمتر برای پیشرفت در آموزش خوانندگی یادمون نره که حتماً باید زیرنظر یه مربی کاربلد کار کنیم..

نه  اینکه لازم باشه روزی یکی دو ساعت وقت بذارینا نه ،کافیه فقط روزی ده دقیقه تا یک ربع تمرین خوب در طول شیش ماه انجام بدید و از نتیجش شکه بشید.فقط بازهم تاکید میکنم حواستون باشه باید پیش معلم خوب صداسازی آموزش خوانندگی ببینید.

در اکثر افراد توانایی خوندن مادرزادی باهاشون به دنیا نمیاد و فقط افراد کمی هستند که مادر زادی و بدون آموزش خوب می خونن که جز خوش شانسترینها هستند.اون افراد اصطلاحاً پیچ . مهره های دستگاه تولید صوتشون تنظیمه.

ویدئوی آموزش آواز رو از کجا شروع کنیم رو زیر این سطر لطفاً ببینید:

تاثیر ژن در یادگیری آواز و آموزش خوانندگی

ژن و استعداد مادر زادی هم بسیار تاثیر گذاره در خوانندگی ولی قسمتی از کل داستان خوانندگیه و بخش مهم دیگه آموزش خوب دیدن و تمرین و تمرین و تمرین و پشتکار داشتن و مایوس نشدن و صبر داشتن هستش که همه ی اینها نیازمند به عشق زیاد به آواز خوندنه و با میزان این عشق میشه خیلی از مشکلات رو تو آواز بر طرفش کرد.

هنوز تحقیقات علمی جدید هم نتونستند که کامل به این پرسش جواب بدن که تاثیر ژن و استعداد مادر زادی چقدره و تاثیر تمرین دقیقا چند درصد هستش.

گوش موسیقایی و مکانیزم تولید صوت

دو بخش گوش موسیقایی ما و مکانیزم تولید صوت ماتاثیر گذارن در نوع صدایی که تولید می کنیم.

بعضی وقتها صداهارو نمی تونیم از هم دیگه تشخیص بدیم به عنوان مثال اینصدا نسبت به این صدا زیره یا بمه که برای این مشکل هم تمرینات بسیاری در سلفژ هست و بخش دوم که اختلالات دستگاه تولید صوت هست رو هم میشه با تمرینات هدفمند صداسازی کاملابرطرفشون کرد.

تحقیقات نشون داده 35 درصد اونایی که  نمی تونن آواز و موسیقی رو همصدا و هم فرکانس بخونن و اصطلاحا خارج می خونن علت اصلیش اینه که مغزشون موسیقی وفرکانس رو می گیره ولی عصب و عضله هماهنگ نیستند برای هم نوایی و هم صدا شدن با موسیقی و آواز که اونم با تمرین درست میشه.

آموزش خوانندگی و وراثت

یه چیزی که بعضیا می گن اینه که چجوریه که مثلاً در خانواده مایکل جکسون یا خانواده فرانک سیناترا و خیلی ورزشکارای خوب و یا خواننده های خوب دیگه ،بقیه اعضای خانواده هم تو اون رشته استعداد دارن؟ آیا این ارثیه؟یا تو ایران خودمون خانواده ی شجریان و یا خانواده خواجه امیری.

برای همه آموزش خوانندگی لازمه؟

آموزش صداسازی اجباریه یا میشه صدای خوب و ارث برد؟

جواب اینه که تحقیقات جدید میگه ارث بردن ژن ها تاثیر داره تو آواز خوندن ولی تضمین نمیکنه ما خواننده ی  خوبی بشیم.از ارث بردن مهمتر محیطی هستش که یک کودک تو خانواده ی اهل موسیقی تجربه میکنه. اگر اون محیط پر از نغمه و آواز و موسیقی و ریتم هست پس  گوشش به احتمال زیاد خیلی قوی میشه و این خیلی تاثیر می ذاره تو آینده ی موسیقیش.

حتما شما در مورد تاثیر آواز و موسیقی روی بچه ی تو  جنین شنیدین که مادری که برای بچش آواز و موسیقی خوب در دوران حاملگی پخش میکنه بچش در سالهای آینده گوش موسیقایی بهتری داره ولی لزوماً نباید مادر ما خواننده خوبی باشه تا ما هم خواننده خوبی بشیم.

برای مطالعه ی مطلب آموزش آواز نتهای اوج اینجا کلیک کنید.

جمع بندی

خلاصه هرگز هرگز نا امید نشیدکه  اگه مثلا کسی تو خانوادتون نیست که خوانندس یا اگه معلمتون یا کسی بهتون گفت شما نمی تونی بخونی و آواز و بذار کنار و برو ساز بزن ،اصلاً بحرفش گوش ندید اگه عاشق آواز هستین اینجا میزان عشق شما به آواز نقش بازی می کنه کما اینکه بخود من اوایل آوازم یه معلمی گفت تو نمی تونی آواز بخونی و من وقتی این حرف و شنیدم کلی انگیزه گرفتم و گفتم من باید بتونم و شد.

یا یه معلم دیگم میگفت تو نمی تونی اوج بخونی ولی تمرین کردم و شد.

شما فکر کنید مثلا خیلی لاغرید و بازوی کوچیکی دارید. چیکار می کنید می رید باشگاه وزنه می زنید با جلو بازوتون و اون رو پرورشش می دین و قویش می کنین. حالا اگر بخواین خوب آوازم بخونین باید ببریدش باشگاه. باشگاه صداسازی و باشگاه آموزش آواز و باشگاه آموزش خوانندگی و اونجا با تمرینات منظم روزانه عصب و عضلتون هماهنگ میشه و یه حنجره قدرتمند بعد از اون تمرینها دارین که باهاش آواز می خونید و عشق می کنید پس ناامید نشید یه وقتا،تا می تونید آواز بخونید آموزش آواز ببینید و صفا کنید.

منابع:

https://www.musicgateway.com/blog/how-to/can-anyone-sing-in-tune-and-at-any-age

https://www.musicgateway.com/blog/how-to/can-you-learn-to-sing-or-are-you-born-with-it

اگر این مطلب برایتان مفید بود حتماً این مطلب را برای دوستانتون هم بفرستید تا آنها هم بتوانند بهتر آواز بخوانند و موقع ارسال حتماً یک کامنت از خودتان در مورد این فایل بگذارید و در مورد فایل توضیح دهید چون کامنت شما به این مطلب ارزش و وزن می دهد .

لطفاً برای درک بهتر این مطلب ویدئوی آموزش مربوط به آن که در بالای همین صفحه قرار دارد را ملاحظه بفرمائید.

اگر علاقمند آواز خواندن و آواز خوب شنیدن هم هستید جلسات دورهمی کافه آواز را از دست ندهید.ما در کافه آواز گروههای دورهمی 5 نفره داریم که در آنها دوستان از هم حمایت می کنند و به رشد هم در آواز کمک می کنند.برای شرکت در جلسات لطفایه این آیدی در تلگرام پیام بدید : https://t.me/cafeavaz_admin  به شماره ی 09351751855 در تلگرام پیام دهید.

خیلی سپاسگزارم که این مطلب را خواندید و منتظرم در کافه آواز شما را ببینم. در کافه آواز نوینترین مطالب صداسازی جهان رایگان در دسترس شماست.

نویسنده : مهدی هدایی

کافه آواز وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *