چگونه آواز با احساس بخوانیم؟ | آموزش آواز ایرانی

آواز با احساس

آیا آواز با احساس خواندن ذاتی است؟

آخرین بار کی یک آواز با احساس شنیدید؟

برای اینکه آواز با احساس بخوانیم از چه تکنیک صداسازی باید استفاده کنیم؟

چگونه می توان یک ترانه و شعر را باور پذیر تر خواند و چه راهی وجود دارد که یک آهنگ رو با احساستر و اثرگذارتر  اجرا کرد؟

برای اینکه یک آهنگ را با احساستر و اثرگذارتر بخوانیم باید سعی کنیم اون آهنگ را به چشم یک فیلمنامه ببینیم و انگار اون آهنگ یک نمایش یا فیلم است که به ما پیشنهاد شده توی آن بازی کنیم.توی اون نمایش یا فیلم که همان قطعه موسیقی با کلام ما هستش ما تنها بازیگر اون نمایش هستیم که باید بصورت مونوتن دیالوگهای آن بازیگر را بخوانیم.در یک آهنگ سه یا چهار دقیقه یک بازیگر وجود دارد که باید داستان را روایت کند.آن داستان احتمالاً یک برشی از یک زندگی یا یک منظره در آن هست و ما به عنوان بازیگر باید حس واقعی را از فیلمنامه در بیاریم و خودمان اول آنرا باور کنیم و آن ثانیه و لحظه را زندگی کنیم تا بتوانیم با احساستر و اثرگذارتر بخوانیم.

آواز با احساس آیا استعدادی ذاتی است؟

در بازیگری یک تکنیک وجود دارد بنام متد اکتینگ که در آن بازیگر باید ثانیه به ثانیه با کارکتر یک نقش زندگی کند و همه ی حالات روحی و جسمی آن نقش را در قالب زندگی خود زیست کند و بصورت کلی خودش را واقعاً در جای آن نقش بگذارد.

به عنوان نمونه بهروز وثوقی عزیز برای بازی در فیلم گوزنها مدتی با معتادان زندگی کرده است تا بتواند آن نقش را صادقانه و باورپذیر بازی کند.

ما اگر می خواهیم با احساستر و اثرگذارتر بخوانیم باید آن لحظه و احساس را باور داشته باشم آنرا زندگی کرده باشم و ترانه را مال خودمان کرده باشیم.

مثالی از آواز با احساس

به عنوان مثال من می خواهم ترانه ی باورکن گوگوش با ترانه جناب جنتی عطایی را بخوانم . من این ترانه را در دو حالت می خوانم یکبار با احساس و یکبار بدون احساس خاصی و کاملاً اجرایی که با احساس راستگوتر خوانده می شود بهتر از آن دیگری است چون من آن صحنه را دیدم و آواز را خواندم. صحنه ای که یک عاشق از معشوقش تمنا می کند که حرفش را باور کند صدای تلخ و خسته اش را باور کند.

آواز با احساس
آواز با احساس

من وقتی می خوانم صدایی که تلخ و خسته اس باید کلمه تلخ حس اجرای آن تلخ باشد باید کلمه ی خسته حس اجرای آن خسته باشد تا با احساستر و اثرگذارتر شنیده شود.من داشتم در این اجرا با معشوقم واقعاً حرف می زدم به او می گفتم این صدای تلخ و خسته را باور کند چون دارد راست می گوید و دل شکسته است.

آواز با احساس و اثر گذاری بیشتر

من وقتی با احساستر و اثرگذارتر بخوانم معشوق من احتمال بیشتری دارد که یک فرصت دیگر برای شنیدن حرفهایم به من بدهد.

پس شماهم لطفاً حتماً ترانه ای که می خواهید بخوانید را ابتدا به عنوان یک بازیگر مناظر و صحنه های آن آهنگ را در بیاورید و با آنها زندگی کنید و سپس شروع به اجرای آن آهنگ بکنید تا بسیار با احساستر و اثرگذارتر بخوانید.

شما حتی آهنگ 6 و 8 تو چشام نگاه کنو دستت و بذار تو دستم رو هم وقتی می خوانید حتماً منظره ی نگاه کردن در چشم معشوق خودتان را مجسم کنید که می خواهید دستهایتان را در دستان او بگذارید و بعد آن آهنگ را بخوانید.

توصیه ی دیگر من به عنوان یک هنرجوی کوچک آوز این هست که سعی کنید ترانه بنویسید و ترانه های خودتان را بخوانید.

آیا می توان با کمک تکنیکهای صداسازی آواز با احساس خواند؟

نگران بی استعداد بودن نباشید.نگران نداشتن علم ادبی نباشید.زندگی زیسته خودتان را اول در قالب دلنوشته بیاورید و سپس با مطالعه در مورد قافیه و دیگر ملزومات آنها را منظم کنید.

ما وقتی ترانه ی خودتان را بخوانید احساسی در هنگام اجرا خواهی داشت که قابل مقایسه با هنگامی که ترانه و شعر کس دیگری را می خوانید نیست چون شما آن ثانیه که می خوانید و روایت می کنید را قبلاً زیسته اید.

دریای بزرگ دور یا گودال کوچک آب، فرقی نمی کند زلال که باشی آسمان در توست.

برای مطالعه مطلب چقدر طول می کشد تا من خواننده شوم اینجا لطفاً کلیک کنید.

برای مطالعه مطلب تنفس در آواز اینجا لطفاً کلیک کنید.

آواز با احساس
آواز با احساس

اگر این مطلب برایتان مفید بود حتماً این مطلب را برای دوستانتون هم بفرستید تا آنها هم بتوانند بهتر آواز بخوانند و موقع ارسال حتماً یک کامنت از خودتان در مورد این فایل بگذارید و در مورد فایل توضیح دهید چون کامنت شما به این مطلب ارزش و وزن می دهد .

اگر علاقمند آواز خواندن و آواز خوب شنیدن هم هستید جلسات دورهمی کافه آواز را از دست ندهید.برای شرکت در جلسات لطفاً به شماره ی 09190891546 در واتس آپ پیام بدهید.

خیلی سپاسگزارم که این مطلب را خواندید و منتظرم در کافه آواز شمارا ببینم.

منابع:

https://www.musicgateway.com/blog/how-to/how-to-sing-with-emotion

https://www.wikihow.com/Sing-Emotionally

نویسنده : مهدی هدایی

کافه آواز وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *