تاثیر آواز بر سلامتی | آموزش آواز خواندن

تاثیر آواز بر سلامتی

آواز خوندن برای سلامتی مفیده؟آیا آواز تاثیری بر سلامتی داره؟

در این مطلب تاثیر آواز بر سلامتی چه بر سلامت ذهنی و جسمی انسان رو بر مبنای چند تحقیق معتبر علمی بررسی می کنیم.

بحث دیده شدن و معروف شدن و فواید اجتماعی _ اقتصادی و فرهنگیش رو می ذاریم کنار و بر مبنای یسری تحقیق علمی که لینکش رو هم می ذارم فقط به فوایدی که در توسعه فردی آدما داره چه روانی چه فیزیکی بپردازیم.

عمده مطالب بر مبنای تحقیقات چاپ شده در healthonline  گردآوری شده.

از قلبت آواز بخون sing your heart out

پروژه از قلبت آواز بخون  با برگزاری یسری کارگاه روی تاثیرگذاری آواز روی سلامت ذهن کار میکنه و بطور کلی تاثیر آواز بر سلامتی رو بررسی می کنه.

این تحقیق سال 2018 تو انگلیس انجام شده و20نفر از عموم جامعه را به کارگاههای آواز خونی بردندو بعد از مدتی تمرین آواز کلی تغییر در خلق و خو، احساس خوشبختی و سلامت روانشون دیدن.

بهترین چیز تو این تحقیقات اینه که نشون داده لزوماً نباید صدای خوب و تربیت شده ایی داشته باشی و هر  سطحی از صدا صرفاً با آواز خوندن این مقدار فایده نصیبت میشه.

تاثیر آواز بر سلامتی ذهنی و روحی

احساس رضایت بعد از آواز نوروترسنمیترهای مغز و فعال میکنه اندروفین – اکسی تاسین -دوپامین و سرتونین تو مغز ترشح میکنه و حال آدم و خوب میکنه و کلاً آدم خوشحالتر میشه و احساس خوشبختی می کنه.

موقع آواز حقایق و سختیهای عالم همه برات محو میشه و غرق میشی در لحظه و اکنون لذت می بری چون همزمان هم باید حواست به ریتم باشه به متن ترانه باشه به تک تک اعضای تولید صوت باشه پس دیگه فرصتی نمی مونه به مشکلات و سختی های این دنیا فکر کنی و این میشه بال پروازت برای حال خوب.

خواننده های آوازهای گروهی مثل کر خودشون میشن یه جامعه کوچیک  پس آوازهای گروهی هم خیلی مفید هستند چون کلی دوست خوب پیدا میکنی و نسبت بهشون احساس وظیفه میکنی تا باهاشون هماهنگ تر وهمنواتر بشی.

تاثیر آواز بر سلامتی
تاثیر آواز بر سلامتی

ما تو کافه آواز هم بزودی ازین جلسات برگزار می کنیم و حتما تو یه بخشش لذت آواز دسته جمعه رو با هم خواهیم برد.پس حتماًدر جلسات دورهمی کافه آواز شرکت کنید و آموزش آواز ببینید.

تاثیر آواز بر سلامتی جسمی

کمترین فایدش اینه که بعد از عمری تنفس اشتباه در اکثر آدماکه کلی هم براشون ضرر داره بالاخره تنفس صحیح رو یاد می گیریم .تنفسی که وقتی بدنیا اومدیم انجام می دادیم یعنی هر کودکی با استفاده از دیافراگمش نفس میکشه.

 تنفس درست بعضی تحقیقات میگه حتی روی بیماران سرطانی و یا دارای مشکل نارسایی قلبی وحتی آسم هم تاثیر بسیار خوبی می ذاره.

شما با آواز خوندن استرستون کم میشه فشارخونتون میاد پایین و کورتیزل کمتر ترشح میشه پس تاثیر مستقیم می ذاره رو سیستم دفاعی بدنتون.حافظتون رو تقویت میکنه و از آلزایمر گرفتن شما جلوگیری میکنه.

برای ریه های شما آواز خیلی مفیده و ظرفیتش و بیشتر میکنه که مخصوصا برای زندگی تو شهرهای با هوای آلوده مثل تهران فک کنم خیلی بدردمون بخوره.

تاثیر آواز بر سلامتی حتی در حد ورزش کردن

وقتی شما تنفس دیافراگمی می کنید انگار دارید یوگا می کنین چون تنفس یوگا هم با استفاده از دیافراگمه پس کلی استرس و اضطرابتون کم میشه و ریلکس میشین.

تاثیر آواز بر سلامتی خیلی زیاده به طوری که حتی روی شادابی و طراوت روانی و فیزیکی تاثیر می گذاره حتی روی خواب آروم داشتن و ازون مهمتر خروپف نکردن تاثیر می ذاره .

تاثیر آواز بر سلامتی گلو و جلوگیری از خروپف

چون شما از عضلات حنجره و گلو با کمک صداسازی بدرستی استفاده  میکنید و آموزششون میدید پس حتی با اضافه وزن و سایر چیزهایی که موجب خروپف میشه بازم شما احتمال خروپف کمتری دارید.

یسری تحقیقات فواید آواز خوندن و با ورزشهای هوازی مقایسه می کنن و تاثیراتی که روی قلب و عروق می ذاره رو قابل مقایسه با ورزش می دونن که اونم بخاطر دست آوردهای تنفس درسته.

کسایی که دنبال کاهش وزن هم هستند آواز بدرشون می خوره .  بصورت ویژه وقتی شما نتهای بالا رو می خونید جوری عرق می کنید که انگار دو کیلومتر دویدین پس کلی کالری می سوزونید.

از نظر روانی تو آواز خوندن وقتی کشف می کنی ، یادمی گیری و تمرین میکنی و نتیجش رو میبینی چون این رضایتمندی با روانت آمیخته میشه که اونم بخاطر ذات هنره احساس خیلی خوبی پیدا میکنی . اعتماد به نفست میره بالا حتی اگر اولش خیلی سخت باشه و صداتون جذاب نباشه و معمولی باشه با تمرین دستاوردی که دارید شما رو به سمت حس رضایت و کمال می بره.پس فرصت رو از دست ندید و تو جلسات دورهمی کافه آواز شرکت کنید و در کنار این جلسات آموزش خوانندگی ببینید.

منابع:

https://www.healthline.com/health/sound-healing

https://www.syho.org/

نویسنده : مهدی هدایی

کافه آواز وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *