تاثیر الکل بر صدا در خوانندگی و گویندگی | آموزش آواز خواندن

alkol

تاثیر الکل بر صدا برای خوانندگان و گویندگان | چرا وقتی مستم بهتر می خونم؟

الکل خوردن صدارو بهتر میکنه چه برای گویندگی چرا برای خوانندگی؟

چرا می تونم راحتتر آواز بخونم ؟چرا احساسم و اکتم موقع اجرا بهتر میشه وقتی الکل می خورم؟

برای تهیه مطلب تاثیر الکل بر صدا از یه تحقیق علمی که در دانشگاه بینگهمتون انگلیس انجام شده و یه مقاله از مجله ی دروازه موسیقی استفاده شده و همچنین از دو مقاله کتابخانه ی ملی سلامت امریکا استفاده شده.

بعضی خواننده ها میگن الکل که می خورم ریلکس میشم و استرسم کم میشه و راحت میتونم حتی نتهای بالاتر و بخونم ولی بعضی دیگه هم می گن وقتی الکل می خورم صدام نابود میشه که البته خیلی ازین حرفها تحت تاثیر الگوی زندگی ستاره های راک هستش.

تو این مطلب اینارو بررسی می کنیم.

اول بذارید ببینیم الکل چه حسنی برای خوندنمون داره و تاثیر الکل بر صدا چه چیز مثبتی برای اواز خوندن داره.

واقعا کمی ریلکست میکنه و دلهوره اجرا جلوی جمعیت و ازت می گیره یه آرامشی بهت میده که اضطرابت میاد پایین و بخاطر اون بی حسی که الکل ایجاد میکنه شاید حس کنی که نتهای بالا رو داری با فشار کمی می خونی  ولی و ازین ولی داستان اصلی الکل و تاثیر الکل بر صدا شروع میشه.

طبق تحقیق علمی دانشگاه بینگهمتون:

5 تاثیر الکل بر صدا

1- افزایش اختلالات غشایی در غشاها و بافت‌های تارهای صوتی که موجب میشه صدای شما خشن ، خشک و گرفته بشه.

2- کاهش حمایت تنفسی به دلیل کاهش تعداد تنفس و ضربان قلب.

3- کندی درتولید  ارتعاشات صوتی و آواز خوندن . الکل تارهای صوتی رو ملتهب میکنه و سرعت ارتعاش و کم میکنه

4- از دست دادن آب بدن بدلیل نیاز زیاد به ادرار در هنگام مصرف الکل . وقتی تارهای صوتی زبرو خشک میشن تارهای صوتی رو هم سابیده میشن و ملتهب میشن دیگه روون نمی تونیم آواز بخونیم و تحریر بزنیم.

5- بدلیل از دست دادن هشیاری استفاده نابجا و بیش از اندازه از صدا اتفاق میفته مثلا زیادی بالا می خونیم و یا به مدت طولانی آواز می خونیم و به هشدارهای صدا بی توجه میشیم چون حواسمون کامل جمع نیس و اینجوری به حنجره آسیب می رسونیم.

الکل مستقیم روی سیستم عصبیمون تاثیر می ذاره و ماده ی کاتالیز شده از الکل بین سلولهای عصبی حرکتی قرار می گیره و کنترل ما رو عضلاتمون و کم میکنه و اصطلاحا یه مقداری شل میشیم این بی حسی و شلی برای تارهای صوتی هم اتفاق می افته تازه بخ خاطر این بی حسی  ریتم و تمپو هم امکان داره از دست بره مخصوصا تا آهنگای با تمپوی بالا.

الکل دقت روی اجرای نتها رو هم بخاطر اون تاثیر رو سیستم عصبی کم میکنه و موجب میشه فالش بشیم ولی اصلا موقع اجرا شاید متوجه نشیم و بعدا که فیلمش و دیدیم باورمون نشه این ما بودیم که اینو خوندیم.

الکل روی حرف زدنمون هم تاثیر می ذاره و شل و پر اشتباه حرف می زنیم و تمرکز توی استفاده از عضلات تولید صوت و ازمون می گیره.

تاثیر الکل بر صدا

الکل خلط میاره مثله لبنیات شیر و ماست و مخصوصا دوغ ، اینا روی صدا خلط می ندازن و موقع اجرا مخصوصا روی نتهای بالا خیلی دردسر درست میکنن و نمیذارن خوب بخونید و مجبورید مدام صداتون و صاف کنید و سرفه کنید که خود سرفه هم خیلی برا صدا بده.

تاثیر الکل بر دستگاه گوارش و مشکل رفلاکس معده برای آواز

نوشیدنی های کوکتل یا ترکیب الکل و قندهای فراوری شده مثل آبمیوه ها و نوشابه ها اثرات الکل رو چند برابر می کنن و موجب کم آبی بیشتر برای تارهای صوتی میشن.کلا نوشابه های قندی برای صدا بده.

تا می تونید مشروب نخورید ولی اگه نشد حداقل مشروب خوردن و تا بعدازاجرا عقب بندازید ولی اگر خواستید یه کم مشروب بخورید به توصیه ی بعضی خواننده  ها یه شات ویسکی با عسل یا یه شات عرق یا ودکا بدون اضافه کردن نوشابه و آبمیوه بهش بهتر از بقیه ی مشروبه مثل شراب و ایناس.

مشروب خوردن احتمالا موجب رفلاکس معده میشه چون شما با الکل احتمالا کلی آبمیوه و نوشابه و غذا می خورید و در کنار اینکه خود الکل که  موجب رفلاکس معده میشه خود این مزه ها هم احتمال داره موجب رفلاکس بشو و رفلاکس معده و اسیدی که به تارهای صوتی می خوره بدترین چیز برای صداس.

محققین آلمانی گزارش کرده‌اند، مصرف زیاد الکل در مدت طولانی باعث آسیب به کورتکس شنوایی در مغز  می شه.
این یعنی که فرد نمی تونه گفتار رو به خوبی درک کنه مخصوصا در محیط پر سروصدا که مشکل درک گفتار بسیار بیشتر از محیط ساکته.

آیا الکل برای صدا بده و موجب میشه صدام بگیره وقتی آواز می خونم؟ تاثیر الکل بر صدا و شنوایی

مطالعه دیگری تو کشور انگلیس و در دانشگاه بینگهمتون  انجام شد. نتایج این مطالعه نشان داد که اختلالات مصرف الکل باعث آسیب به درک فرکانس های بم می شه. الکل کاهش شنوایی میاره و

  خیلیها  میگن چرا پس بعضی خواننده ها که خیلی هم خوب می خونن الکل می خورن ولی بازم خوبن؟

بعد از سالها تجربه و بالابردن قدرت آواز خونی معلومه خوب می خونن و اینکه آیا شما شب قبل از اجرا اونهارو می بینید که چقدر مشروب خوردن؟

میگن یه شات مثلا ویسکی قبل اجرا خوبه آدم و آروم میکنه و استرس اجرا رو کم میکنه.

یه مثال که برا هممون قابل لمس باشه کیفیت اجرای ابی عزیز در بیست سال قبل با الان هستش . ابی خیلی مشروب می خورده و می خوره و تاثیر این میزان الکل رو بعد از این سالها الان رو صداش کاملا میشه شنید.

ما باید اینو بپذیریم که اگر می خوایم خواننده یخوبی باشیم باید براش یسری هزینه بدیم .

بله شاید خوردن الکل و مهمونی رفتن و اینا همه لذت بخش باشه ولی اگر رویات خوانندگیه باید ببینی حاضری براش از چه لذتهایی بگذری .

شما مثلا کریس رونالدو رو در نظر بگیرید که چجوری در اوج معروفی و ثروت خودش و از کلی لذتهای جوونی محروم کرده برای هدفش؟

مقاله ی کتابخانه ی ملی پزشکی امریکا که به تاثیر الکل بر صدای ما در موقع حرف زدن اشاره میکنه

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3512114/

مقاله ی کتابخانه ملی سلامت امریکا در مورد تاثیر الکل بر شنوایی:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4674786/

تو دیسکریپشن در مورد انواع مشروبهای الکلی و تاثیرشون رو صدا بیشتر توضیح دادم.

شراب قبل از اجرا انتخاب خوبی نیست. شراب ها مملو از مواد نگهدارنده هستند که گلوی شما را خشک می کنه و صدای شما رو تغییر می ده.

تاثیر شراب آبجو و انواع مشروبها بر صدا در خوانندگی و گویندگی

مقادیر درصد الکلی متفاوتی برای شراب وجود داره، اما وسوسه نشید که مارکی با محتوای درصد الکلی کم انتخاب کنید. اینها اغلب شیرین تر هستند و حاوی قند بیشتری هستند که باز همین تهدید دیگری برای صدای شماست.

آبجو 

آبجو با کوله باری از عوارض جانبی منفی روی صدای آواز خوانی شما می آد. از آنجایی که آبجو کمی اسیدیه، باعث ایجاد مخاط در گلو می شه که در جریان هوا و تکنیک تنفس شما اختلال ایجاد می کنه. 

کوکتل 

کوکتل برای خوانندگان شاید بدترین و فاجعه باشه. ترکیبی از شربت های شیرین، آب میوه ها و نوشابه های گازدار مخلوط شده با الکل، میدان مین برای صدای شماست. . 

کوکتل ها به طرز وحشتناکی سرشار از قند هستند. قبل از آواز خوندن باید به هر قیمتی از شکر فرآوری شده پرهیز کرد زیرا گلوی شما را با خلط می پوشونه و با تجزیه شدن قند اولیه اون باعث کاهش شدید انرژی می شه. آب میوه موجود در کوکتل ها نیز می تونه اسیدی باشه و باعث رفلاکس بشه.

اگر تمایل دارید در مورد تاثیر سیگار روی صدا هم بدونید از اینجا این مطلب رو بخونید.

همینطور اگر دوست دارید بدونید روغن جادویی صدا چیه و تاثیر آب خوردن بر صدا چقدره از اینجا این مطلب رو بخونید.

سپاس که وقت گذاشتین و ایم نطلب رو خوندین.

منابع

https://www.lastminutemusicians.com/how_to_get_gigs/alcohol-and-singing-what-to-drink-

https://orb.binghamton.edu/alpenglowjournal/?utm_source=orb.binghamton.edu%2Falpenglowjournal%2Fvol4%2Fiss1%2F8&utm_medium=PDF&utm_campaign=PDFCoverPages

بصورت کلی بدن یه ساعت طول میکشه تا یه واحد الکل برابر نصف لیوان شراب یا یه شات عرق یا ودکاست .

https://www.musicgateway.com/blog/how-to/alcohol-singers-how-does-it-affect-your-voice

نویسنده : مهدی هدایی

کافه آواز وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *