آموزش تحریر آواز سنتی یا چهچه زدن-قسمت اول

آموزش تحریر آواز سنتی

آیا همه استعداد تحریر آواز سنتی زدن را دارند؟

چگونه تحریر آواز سنتی بزنیم؟

روش آموزش چه چه زدن

خیلی از معلمهای آواز و صداسازی قدیم می گویند استعداد تحریر آواز سنتی یا چه چه مادر زادی هست و بعضی صداها می توانند تحریر آواز سنتی را اجرا کنند و بسیاری دیگر نمی توانند. در حالی که این تفکر اشتباهی است و همه با استفاده از تمرینهای صداسازی می توانند تحریر آواز سنتی ایرانی را فرا بگیرند.

برای درک بهتر مطلب تحریر آواز سنتی لطفاً ویدئوی زیر را ببینید:

تحریر آواز سنتی از دو مود آوازی و دو صدای مختلف تشکیل شده است. در تحریر آواز سنتی صدای سینه بلافاصله به سمت صدای فالستو می رود و بر می گردد و این می شود تحریر آواز سنتی ایرانی.

برای تصویر سازی بهتر فرض کنید ما در مسیر حرکت می کنیم و یک کوه نوک تیز سر راهمان قرار می گیرد و آن کوه تحریر آواز سنتی است که با تغییر مود صدای سینه به صدای سر اجرا می شود .

تحریر آواز سنتی برای مبتدیان

برای تحریر آواز سنتی شما باید یاد بگیرید با سه کشش آآآآ  یییییییی اووووو تحریر تکی بزنید و اصلاٌ نگران نباشید اگر صدای شما مسخره به نظر بیاید ولی تمرین کنید و آن را پیدا کنید و به مرور زمان این تحریر بسیار عمیق و نوک تیز صیقل خورده و نوک آن تبدیل به تپه می شود و می توانیم آنرا با سرعت و زیبایی دلخواه اجرا کنیم.

شما حتماً آوازهای محلی ترکمن ایران را شنیده اید که چه تحریرهای عمیقی دارند ، ما باید سعی کنیم آن صدا را تقلید کنیم.

تحریر آواز سنتی
تحریر آواز سنتی

پس ابتدای کار عجله نکنید و سعی کنید تحریر آواز سنتی ایرانی را کند و عمیق  یاد بگیرید و سپس سرعت را بالا برده و از عمق آن بکاهید.

از بم صدا شروع می کنیم با کشش آآآآآ تحریر تکی نوک تیز می زنیم تا جایی که نفس داریم کشش را ادامه می دهیم و سپس یک نت بالا تر می رویم و همینطور تا صدای میانی و اکتاو چهارم پیانو تا مثلاً فا و سل  پیش می رویم و بعد به سراغ کشش یییییی می رویم و تمام این مراحل را در آن نیز اجرا می کنیم یعنی با سرعت از صدای سینه به صدای فالستو می رویم و بر می گردیم.

تحریر آواز سنتی
تحریر آواز سنتی

بعد از یییی به سراغ اوووو می رویم و تکی تحریر را تمرین می کنیم.

بعد از انجام تکی سه کشش، به سراغ تحریر دوتایی می رویم و در حالت دوتایی هم با هر سه کشش تمرین می کنیم.

باید ساپورت و تنفس خوبی برای اجرای این تحریرها داشته باشیم همچنین باید دقت کنیم اول این تحریرها تا جایی که می توانیم ه کمتر وجود داشته باشد.

برای مطالعه ی مطلب تنفس در آواز اینجا لطفاً کلیک کنید.

برای مطالعه مطلب معجزه ی ساپورت در آواز اینجا لطفاً کلیک کنید.

برای درک بهتر تنفس در آواز لطفاً ویدئوی زیر را ملاحظه بفرمائید:

اگر این مطلب برایتان مفید بود حتماً این مطلب را برای دوستانتون هم بفرستید تا آنها هم بتوانند بهتر آواز بخوانند و موقع ارسال حتماً یک کامنت از خودتان در مورد این فایل بگذارید و در مورد فایل توضیح دهید چون کامنت شما به این مطلب ارزش و وزن می دهد .

لطفاً برای درک بهتر این مطلب ویدئوی آموزش مربوط به آن که در بالای همین صفحه قرار دارد را ملاحظه بفرمائید.

اگر علاقمند آواز خواندن و آواز خوب شنیدن هم هستید جلسات دورهمی کافه آواز را از دست ندهید.برای شرکت در جلسات لطفاً به شماره ی 09351751855 پیامک دهید.

خیلی سپاسگزارم که این مطلب را خواندید و منتظرم در کافه آواز شما را ببینم. در کافه آواز نوینترین مطالب صداسازی جهان رایگان در دسترس شماست.

نویسنده : مهدی هدایی

منابع:

https://goshnavazan.com/article/570-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D9%88%D8%A7%D8%B2-%DA%86%DA%A9%D8%B4%DB%8C%D8%8C-%D8%AF%D8%B4%D8%AA%DB%8C%D8%8C-%D9%88

https://saziha.ir/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%A2%D9%88%D8%A7%D8%B2/%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D9%88%D8%A7%D8%B2.html

کافه آواز وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *