ترس و خجالت از آواز | آموزش آواز خواندن

ترس و خجالت از آواز

علت اصلی ترس و خجالت از آواز چیست؟

چیکار کنیم ترس و خجالت از آواز رو بذاریم کنار؟

مشکل کجاست؟

مشکل ترس و خجالت از آواز بر می گردد به اعتماد به نفس نداشتن؟ حرمت نفس نداشتن؟

 چون فکر می کنم صدای خوبی ندارم ترس و خجالت از آواز خواندن به سراغم میاد؟

کسانی هم هستند که صدای خیلی خوبی دارند ولی باز اعتماد به نفس لازم را ندارند و نمی خوانند.

برای درک بهتر مطلب ترس و خجالت از آواز لطفا ویدئوی زیر را ببینید:

کسانی هم هستند که از صدای ضبط شده ی خود خیلی دل خوشی ندارند که قبلاً در مورد آن یک مقاله ی مفصل نوشته ام که بصورت خلاصه راه چاره ی آن این است که انگشتمان را بهم می چسبانیم و جلوی گوشهایمان می گذاریم و در این حالت صدای واقعی خود را که دیگران از ما می شنوند را می شنویم.

با کمک این حرکت اختلالات صدایمان را واقعی تر و دقیقتر می شنویم و روی آن کار می کنیم و بر مبنای آن اختلالات تمرینهای صداسازی مربوطه را طراحی می کنیم تا صدایمان بهتر شود.

راهکار رهایی از ترس و خجالت از آواز

خیلی از هنرجویان می گویند عاشق آوازم ولی نمی توانم آواز بخوانم بخاطر ترس و خجالت از آواز خواندن .

شما انگار این حس و اشتیاق و عشق را در یک زندان محصور کرده اید.چرا درِ این زندان را نمی شکنید؟چرا این بت را نمی ریزید؟چرا به این اشتیاق سلام نمی کنید و ترس و خجالت از آواز را کنار نمی گذارید؟

مقداری ازین ترس و خجالت از آواز بدلیل اعتماد به نفس نداشتن است و مقدار دیگری از آن بدلیل داشتن اختلالات صوتی است که باید با تمرین و ممارست آنها را رفع کنیم.

ترس و خجالت از آواز
ترس و خجالت از آواز

استفاده از حنجره و آواز خواندن در ابتدای راه خیلی شبیه رفتن به باشگاه بدنسازی در روزهای نخستین است.

شما وقتی تازه به باشگاه بدنسازی می روید و جلوی آئینه قرار می گیرید تک تک اعضای بدن شما احتیاج به تمرین ویژه دارد.

شما برای فرم دست به حرکت جلوبازو و پشت بازو احتیاج دارید و … صداسازی هم به مانند بدنسازی است شما باید لایه به لایه و دانه به دانه اختلالات را پیدا کنید و برای رفع این مشکلات تمرینات ویژه ای را انجام دهید.

همه ی این موارد مستلزم این است که ترس و خجالت ازآواز را بگذارید کنار.

کسانی که با ترس و خجالت و در خفا آواز می خوانند بهتر است بدانند که با این صدای خجالتی و ترسو صدمه ی بسیار بدی به حنجره ای خود وارد می کنید. صدای هوادار و صدایی که دزدیده شده بسیار برای سلامتی و عملکرد لبه های تارهای صوتی مضر است و در طولانی مدت موجب آسیب به تارهای صوتی می شود.

پس حتماً اگر خواستید آواز بخوانید ترس و خجالت از آواز را کنار بگذارید و با اعتماد به نفس آواز بخوانید تا حنجره و تارهای صوتی شما آسیب نبیند.

ترس و خجالت از آواز
ترس و خجالت از آواز

یک مشکل دیگر که موجب ترس و خجالت در آواز خواندن ما می شود این است که وقتی ما می خواهیم تمرین آواز بکنیم با توجه به اینکه کسی دیگری هم باما زندگی می کند موجب آزار و اذیت آن فرد می شویم و یا موجب این می شود که آن فرد صدای ما را مسخره کند و به همین دلیل ما ترس و خجالت از آواز داریم.

برای رهایی ازین مشکل هم ما می توانیم از آن عزیز تقاضا کنیم زمانهایی که ما تمرین آواز داریم به ورزش و یا پیاده روی برود تا هم آن عزیز اذیت نشود و هم ما به تمرینات آواز خود بپردازیم.اگر هم حاضر به خروج از منزل نبود از او خواهش کنیم که هنگام تمرین ما هدفون بزند و موزیک گوش کند ویا فیلم ببیند.

اینجا یاد خاطره ای از استاد عزیزم که یکی از خواننده های بنام ایران است افتادم که می فرمودند چون ما در منزل امکان تمرین نداشتیم من مجبور بودم داخل کمد دیواری بروم و لحاف را روی سرم بگذارم و مشغول تمرینهای اوج خوانی شوم تا صدای من دیگران را اذیت نکند. پس لطفاً ترس و خجالت از آواز را بگذارید کنار و آواز را شروع کنید.

برای شروع ما باید این ذهن سرزنش گر وراج را مغلوب کنیم و سیلی بزنیم به این فکر که ما نمی توانیم آواز بخوانیم و بدلیل ترس و خجالت از آواز بهتر است اصلاً آواز نخوانیم.

 مانند بت این فکر را فرو ریزیم و بمانند کسی که از زندان رها شده ترس و خجالت از آواز را کنار بگذاریم و با خواندن یک بام بام بام ساده این تابو را بشکنیم و شروع به آواز کنیم.

یا جلوی آئینه یا در مقابل دوربین سلفی دوربین با خواندن یک بام بام بام ساده این بت را می شکنیم و آواز می خوانیم.

سروش صحت عزیز یک فیلم خوبی بنام جهان با من برقص دارد. حالا تو با جهان و تابوهایش برقص و آواز را شروع کن.

این تابو شکنی اعتماد به نفس عجیبی به شما می دهد تا شجاعانه بدنبال رفع اختلالات صدایتاان باشید و به راحتی به مدرس صداسازی مراجعه کنیم.

پس حتماً حتماً این تابو را بشکنید و آواز را شروع کنید و حسرت آواز خواندن را امروز تمام کنید.

برای ترس و خجالت از آواز خواندن راهکار دیگر این است که ابتدا برای عزیزی که می دانیم در هر حالتی که ما بخوانیم حتی بد و فالش ما را تحسین می کند شروع می کنیم به آواز خواندن و سپس جلوی دو عزیزی که عیب ما را نمی کنند می خوانیم و به مرور با تقویت اعتماد به نفس آماده ی خواندن جلوی جمع و یا در کلاسهای صداسازی می شویم.

یکی از دلایل تشکیل دورهمی های کافه آواز رها کردن بچه ها از ترس و خجالت در آواز خواندن جلوی جمع بود.

پسش منتظرم شما را در جلسات کافه آواز ببینم.

برای مطالعه ی مطلب استعداد مادرزادی برای شروع آواز اینجا لطفاً کلیک کنید.

برای مطالعه ی مطلب تردید در شروع آواز اینجا لطفاٌ کلیک کنید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود حتماً این مطلب را برای دوستانتون هم بفرستید تا آنها هم بتوانند بهتر آواز بخوانند و موقع ارسال حتماً یک کامنت از خودتان در مورد این فایل بگذارید و در مورد فایل توضیح دهید چون کامنت شما به این مطلب ارزش و وزن می دهد .

لطفاً برای درک بهتر این مطلب ویدئوی آموزش مربوط به آن که در بالای همین صفحه قرار دارد را ملاحظه بفرمائید.

اگر علاقمند آواز خواندن و آواز خوب شنیدن هم هستید جلسات دورهمی کافه آواز را از دست ندهید.برای شرکت در جلسات لطفاً به شماره ی 09351751855 پیامک دهید.

خیلی سپاسگزارم که این مطلب را خواندید . در کافه آواز نوینترین مطالب صداسازی جهان رایگان در دسترس شماست.

نویسنده : مهدی هدایی

منابع:

https://www.wikihow.com/Sing-when-You%27re-Shy

https://www.fullvoicemusic.com/10-simple-strategies-for-shy-singers/

کافه آواز وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *