تنفس دیافراگمی در آواز و گویندگی|پایه‌ی اصلی صداسازی | آموزش آواز

thum nafas

تنفس دیافراگمی در آواز و گویندگی چه نقشی دارد؟

تنفس دیافراگمی در آواز و گویندگی را بصورت صحیح یاد بگیریم؟

تنفس

یکی از مهمترین رکنهای آواز و صداسازی تنفس دیافراگمی در آواز و گویندگی هست.

این مطلب چکیده ی شیوه های مختلف صداسازی شامل سی وی تی و اس او وی تی – سینگینگ ساکسس  و مطالب گری کتونا و …. هستش.

ما باید قبل هرکاری اون الگوی غلط نفس کشیدنمان که از مدرسه بهمون تحمیل شده رو بذاریمش کنار .

تو مدرسه بعد از جلو نظام می گفتن یه نفس عمیق بگیرید و همه سرشونه و سینشون و می دادن بالا موقع دم گرفتن که کاملاً اشتباه بود و همین الگوی غلط و اشتباه سروکلش تو زندگیمون پیدا شد و با ما موند.

تنفس صحیح دیافراگمی و استفاده آن برای تنفس در آواز و گویندگی

پس این تنفس که تنفس شکمی من اسمشو می ذارم هم برا سلامتیمون خیلی مهمه هم برای آواز خیلی خیلی مهمه.

بهترین مثال برای یادگیری تنفس درست نفس کشیدن نوزاد هست.نوزاد چون هنوز اون الگوهای اشتباه و بهش تحمیل نکردن موقع دم گرفتن شکمش میاد جلو و پراز هوا میشه.

برای درکش الان دستتون و بذارید روی شکمتون در حدود ناف و دم بگیرید. باید دستتون بیاد جلو موقع دم گرفتن و موقع بازدم شکم بره تو.

تنفس دیافراگمی در آواز و گویندگی

یا اینکه تاق باز بخوابید کف زمین و پشتتون و بچسبونید رو زمین و رو شکمتون یه کتاب بذارید .موقعی که دم می گیرید باید اون کتاب بیاد بالا و موقع بازدم کتاب بره پائین.

بعضی مربی های صداسازی میگن بالای ناف باید باد بشه و بیاد جلو بجای دورناف. پس حواسمون باشه موقع آواز دور نافمون باد نشه.شکم میاد جلو ولی نه دور ناف یذره بالاتر از ناف.

فقط بالای شکم قسمت جلوئیش هم نباید بیاد بالا بلکه شبیه بادکنک کل حوالی اولین استخون قفسه سینمون کش بیاد و باز بشه موقع دم گرفتن.

پس زیر اولین استخوان قفسه سینمون که جای عضله ی پلکسوس هست باید موقع دم گرفتن باد بشه شبیه بادکنک.

حتماً حواسمون باشه که از بینی دم بگیریم و از دهن هوا رو بدیم بیرون که  آواز خوندن میشه همون بازدم از دهن.

دم گرفتن از دماغ برای سلامتیمون هم خیلی خوبه که نظر یه پزشک و در این مورد می تونید لینکش و پائین صفحه ببینید.

تنفس دیافراگمی در آواز و گویندگی و الهام از انما دیوایس

تنفس دیافراگمی در آواز و گویندگی و الهام از انما

دستگاهی که شبیه بوق ماشینهای اولیس و وقتی فشارش می دیم کل هواش خالی میشه و بلافاصله بعد اینکه دهنه ی بالاش و آزاد میکنی تو کثری از ثانیه کل هوا بر می گرده سرجاش.

تو آواز هم با الهام ازون ما اول هرچی هوا داریم و کامل خالی می کنیم و شکممون و با خالی کردن هوا مچاله می کنیم و تو یه لحظه همه ی رِیمون و پر هوا می کنیم.

یه فوت کوزه گری برای سریع نفس گرفتن تو آواز هست که اونم تقلید از عطسه هستش موقع دم. هوارو کامل خالی می کنیم و یهو حس عطسه می گیریم و همه شُشمون و پر می کنیم.

اولش مغز بهتون فرمان میده اینا اشتباهه برگرد به نفس گیری قبلی برا همین این مدل نفس گیری اولش براتون خیلی سخته.ولی حواستون باشه این یه پیریست اشتباه بوده و باید ما نفس گیری درستی که از نوزادی بلد بودیم و برش گردونیم پس گولشو نخورید.

عطسه یک کمک خیلی بزرگ دیگه هم میکنه اونم اینه که نرم کام مان را گنبدی می کند و می بره عقب و پشت حلقمان هم اینجوری باز می شود.

پس بصورت کلی شاید بتوان گفت ستون و پایه صداسازی تنفس دیافراگمی در آواز و گویندگی است و با کمک تنفس دیافراگمی در آواز و گویندگی می توانیم به ساپورت تنفسی خود نیز در آواز و گویندگی کمک کنیم.

برای مطالعه ی مطلب کنترل هوا در صداسازی و آواز اینجا لطفاً کلیک کنید.

برای مطالعه ی مطلب گرم کردن صحیح صدا در آواز و گویندگی اینجا لطفاً کلیک کنید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود حتماً این مطلب را برای دوستانتون هم بفرستید تا آنها هم بتوانند بهتر آواز بخوانند و موقع ارسال حتماً یک کامنت از خودتان در مورد این فایل بگذارید و در مورد فایل توضیح دهید چون کامنت شما به این مطلب ارزش و وزن می دهد .

اگر علاقمند آواز خواندن و آواز خوب شنیدن هم هستید جلسات دورهمی کافه آواز را از دست ندهید.برای شرکت در جلسات لطفاً به شماره ی 09190891546 پیامک دهید.

خیلی سپاسگزارم که این مطلب را خواندید و منتظرم در کافه آواز شما را ببینم.

منابع:

https://www.singwise.com/articles/correct-breathing-and-support-for-singing#:~:text=Air%20is%20exchanged%20in%20cycles,sing%20our%20phrases%20or%20notes.

https://iranvocology.com/incredible-breathing-tips-singers/

نویسنده : مهدی هدایی

کافه آواز وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *