خوردنی های مضر برای صدا | آموزش خوانندگی

cover 2

خوردنی های مضر برای صدا کدامند؟

اول از همه باید بگم که بدن هر نفر بایکی دیگه فرق داره و این مواد غذایی شاید برای یکی مفید باشه برای یکی دیگه نه پس حتماً خودتون باید تجربه کنید و بخاطر بسپارید که هرچیزی که می خورید چه تاثیری روی  صدای شما میذاره.

جناب شجریان می گفتند من هیچ پرهیزی ندارم و آب یخ و نوشابه ی یخ و خربزه و همه چی می خورم و روی صدام هیچ تاثیری نداره.

اینو باید بگم که تحقیق علمی معتبری برای خوردنی های مضر برای صدا پیدا نکردم ولی تجربه های خودمو در کنار چند مطلب که خیلی جاها تکرار شده بود رو اینجا براتون مطرح  می کنم.

چیزی که من خودم تجربش کردم اینه که قبل از آواز خوندن حتما حتما دوغ نخورید ، ماست و شیر و لبنیات دیگه مثل بستنی نخورید چون بشدت خلط می ندازه رو صدا و وقتی رو صداتون خلط بیفته نمی تونید خوب بخونید و مجبورید مدام صداتون و صاف کنید.

ولی همونطور که گفتم حتماً باید حواسمون باشه که خوردنی های مضر برای صدای ما شاید برای صدای استاد شجریان و کسای دیگه مضر نباشه پس همونطور که گفتم بدن با بدن فرق میکنه.

نوشابه های گازدار هم قبل اجرا تا می تونید نخورید.هم موجب رفلاکس میشه و هم بخاطر گازش موجب باد گلو میشه وتازه بخاطر شکر فرآوری شدش کلی ضرر دیگه هم برای صدا داره.

خوردنی های مضر برای صدا

غذای سنگین و چرب نخوریم

خوردنی های مضر برای صدا که کیفیت صدا رو پائین میارن

پر خوری و معده سنگین موجب رفلاکس  گرفتگی صدا میشه. نهایتا به اندازه 3/2 حجم معدمون که حس سیری کامل هست قبل اجرا غذا بخوریم.

تا یکی دوساعت و به نقل از بعضی منابع 3 تا 4 ساعت قبل از اجرا سعی کنیم خیلی چیری نخوریم چه مایعات و چه خوراکی ها .

ادویه جات و فلفل باعث حساسیت و التهاب روی تارهای صوتی می شن پس هرچیزی که تارهای صوتیمون و تحریک کنه رو باید ازش دوری کنیم .

آب یخ و نوشیدنی های خیلی یخ تارهای صوتی حنجره رو تحریک می کنن پس ازشون دوری کنیم.

نوشیدنی های خیلی داغ هم موجب التهاب در حنجره میشن پی چای داغ و قهموه داغ و حتی آب جوش ممنوع.

غذاهای سرخ شدنی و فست فود خلط میارن.

یکی از بدترین خوردنی های مضر برای صدا

الکل و دود خیلی برای صدا بده تا می تونیم دوری کنیم ازشون مخصوصا شب قبل از اجرا همینطور قهوه و چایی هم خوب نیست برای صدا و بر خلاف تصور بدتر صدارو خشک می کنه چون کافئین دارن و همینطور اسیدی هستند و موجب رفلاکس معده شاید بشه قهوه.

بعضی مقالات ترشی و مواد غذایی اسیدی مثل لواشک و آبلیمو و … رو جز خوردنی های مضر برای صدا می دونن. ولی چون بدن با بدن فرق داره شما اگر تجربه ای در خوردن این مواد دارید حتما توی کامنتها برام لطفاً بنویسید تا با استفاده از این تجربیات و تاثیرش رو صدا به بقیه ی خواننده ها تجربه ی عملی اضافه کنیم و کمکشون کنیم از خوردنی های مضر برای صدا پرهیز کنن.

شکلات رو خیلی مقالات مضر میدونن چون پر از شکر فراوری شده و کافئین هستش و باعث خشک شدن حنجره میشه مخصوصا قبل اجرا شکلات نخوریم چه شکلات دارک چه معمولی

وقتی که مریض هستیم نباید آواز بخونیم و به تارهای صوتیمون فشار بیاریم.

موز پر از خاصیتهای زیاد هستش ولی قبل از اجرا باید حواسمون باشه و موز نخوریم چون تارهای صوتی رو تحریک میکنه و جر خوردنی های مضر برای صدا قرار می گیره.

بصورت کلی خوردن غذاهای سبک قبل از اجرا می تونه خیلی کمک کنه که راحتتر بخونیم به عنوان مثال من اگر ساعت مثلاً 6 بعدازظهر اجرا دارم باید حواسم باشه که مثلاً تا ساعت 3 بعداز ظهر هر خوردنی می خوام بخورم که معده ی من و دستگاه گوارشم فرصت کافی داشته باشه تا اون خوردنی رو هضمش کنه حتی اگر اون خوردنی جز خوردنی های مفید برای صدا باشه چه برسه به خوردنی های مضر برای صدا.

برای مطالعه ی مقاله ی مربوط به روغن جادویی صدا و تاثیر آب خوردن روی صدا اینجا لطفاً کلیک کنید.

منابع :

https://www.musicgateway.com/blog/how-to/what-to-eat-and-drink-before-singing

https://foodtechpathshala.com/fruits-for-vocal-health/

https://teenstarcompetition.co.uk/advice/the-best-diet-for-healthy-vocals

نویسنده : مهدی هدایی

کافه آواز وب‌سایت

یک نظر

  • اسرا گفت:

    ترشی و چیزای سرکه ای برا حنجره من مث سمه اگه بخورم دوسه روز کامل صدام خش دار میشه اصلأ نمیتونم بخونم حنجرم از صد به سی میرسه

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *