ساپورت تنفس در آواز و گویندگی | APPOGGIO | آموزش آواز خواندن

تنفس در آواز و گویندگی

نحوه ی صحیح ساپورت تنفس در آواز و گویندگی

تکنیک Appoggio  و یا ساپورت تنفس در آواز و گویندگی چگونه انجام می شود؟

ساپورت تنفس در آواز و گویندگی یکی از مهمترین پایه های صداسازی است که درین مقاله به آن می پردازیم.

امروز می خواهم در مورد یکی از مهمترین مباحث صداسازی به نام ساپورت تنفس در آواز و گویندگی باهاتون صحبت کنم.

یکی از بزرگترین تغییراتی که تو صدای خود من اتفاق افتاد وقتی بود که با ساپورت تنفس در آواز و گویندگی آشنا شدم. شاید اگه بخوایم سه رکن و پایه ی اصلی صداسازی رو بگیم یکیش تنفس یکیش فرم دهن و لب و زبان باشه و یکی دیگشم ساپورت تنفس درآواز هستش.ساپورت فوق العاده فوق العاده مخصوصاً تو خوندن نت‌های میانی به بالا خیلی تاثیرگذاره. من مکاتب مختلف آوازی رو بررسی کردم یه جاهایی متناقض با هم میگن ولی من تونستم یه چیزی برای خودم و ذهنم و بدنم طراحی بکنم که جواب میده و می خوام  با شما به اشتراک بگذارم و امیدوارم به درد شما هم بخوره.

آپاجو بر مبنای مکتب آوازی بلکانتو هست از یک کلمه ایتالیایی به نام آپاجیاره اومده که به معنی لین یا لم دادن هست.آپاجو تو معنیش نهفته است یعنی لم دادن یعنی دیافراگم رو  لم بدیم به بغلهای دنده هامون .

یادمون باشه شاید مهمترین بخش تولید صدای ما حنجرمون نیست و ناحیه زیر اولین استخونهای دندمون و بالای ناف هستش.

APPOGGIO ویا تنفس در آواز و گویندگی

آپاجو ویا ساپورت تنفس در آواز و گویندگی هم دقیقاً رو اون منطقه تمرکز داره.

شما اگه دقت کرده باشین ورزشگارای بدنسازی زیربغلهاشون و تو عرض باز می کنن انگار دوتا گلدون یا دوتا پرتقال زیر بغلشون گذاشتن.

این فیگور چیکار میکنه ؟! همزمان هم دیافراگم و تکیه میده به دنده ها و هم شکم میره تو و آپاجو هم دقیقاً می خواد همینکارو بکنه.

الان تست کنید یه آآآآآآآآ بگید اول بدون ساپورت بعدش فیگور بدنسازی با بازکردن هفتی زیربغل انجام بدید می بینید که صداتون خودبخود پرت میشه میره بالا .

ساپورت تنفس در آواز و گویندگی
ساپورت تنفس در آواز و گویندگی

برای اینکه عضلات این ناحیه رو بهتر درکشون کنید کافیه که دندونای بالاییتون و بذارید رو لب پائینیتون و بعدش صدای موتر با ووووووو در بیارید اینجوری یه نواری دور بدنتون شروع به لرزیدن میکنه.

این نوار دور بدنتون همون ناحیه ساپورت هست که باید با عضلاتش به کمک آواز خوندن و گویندگیمون بیاد.

یه راه دیگم اینه که تصور کنیم دهنون و با چسب بستن می خوایم یه نفر از یه خطر بزرگ آگاه کنیم.چجوری صدا در میاریم؟اون عضلاتی که درگیر تولید اون صدا میشن همون عضلات ساپورت هستن.

از ساپورت تو نتهای میانی و مخصوصاً اوج استفاده کنید و ببینید چقدر راحتتر و بدون فشار نتهای بالا رو می خونید. چقدر راحتتر تحریر می زنید و چقدر وسعت صداتون بیشتر میشه.

سپاس که این مطلب و خوندین اگر براتون مفید بود این مطلب و با دوستاتون به اشتراک بذارید تا اوناهم از معجزه ی ساپورت لذت ببرن.

برای مطالعه ی مطلب تنفس دیافراگمی در آواز و گویندگی اینجا لطفاً کلیک کنید.

برای مطالعه ی مطلب کنترل هوا در صداسازی و آواز اینجا لطفاً کلیک کنید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود حتماً این مطلب را برای دوستانتون هم بفرستید تا آنها هم بتوانند بهتر آواز بخوانند و موقع ارسال حتماً یک کامنت از خودتان در مورد این فایل بگذارید و در مورد فایل توضیح دهید چون کامنت شما به این مطلب ارزش و وزن می دهد .

اگر علاقمند آواز خواندن و آواز خوب شنیدن هم هستید جلسات دورهمی کافه آواز را از دست ندهید.برای شرکت در جلسات لطفاً به شماره ی 09190891546 پیامک دهید.

خیلی سپاسگزارم که این مطلب را خواندید و منتظرم در کافه آواز شما را ببینم.

منابع:

https://www.singwise.com/articles/breath-management-support-of-the-singing-voice#:~:text=Lying%20on%20the%20floor%20on,’breathing%20into%20the%20back’.

https://www.singwise.com/articles/correct-breathing-and-support-for-singing

نویسنده : مهدی هدایی

کافه آواز وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *