6 راز حیاتی تضمین شده برای پیشرفت در صداسازی آواز و گویندگی

6 راز حیاتی پیشرفت در صداسازی آواز و گویندگی

بایدها و نبایدهای صداسازی آواز و گویندگی

چگونه پیشرفت در صداسازی آواز و گویندگی را برای خود تضمین کنیم؟

چقدر طول می کشد تا به پیشرفت در صداسازی آواز و گویندگی برسیم؟

برای درک بهتر مطلب پیشرفت در آواز و گویندگی ویدئوی زیر را ببینید:

نکته ی اول :

اولین نکته برای پیشرفت در صداسازی آواز و گویندگی این است که اطلاعات بکر و موثقی را چه برای خوانندگی و چه برای گویندگی بدست بیاوریم و از آن استفاده کنیم.

اطلاعی که در اینترنت بسیار زیاد و پراکنده وجود دارند را باید بتوانیم راستی آزمایی کنیم و بهترین محتوا را دستچین کنیم و برای این مهم با مقایسه با منابع مختلف و پیداکردن اشتراکات منابع در یک مطلب می توانیم به آن برسیم.

پس حواسمان باشد هر مطلبی که در اینترنت وجود دارد برای صدای ما مفید نیست و باید در انتخاب منبع بدقت و با وسواس عمل کنیم تا منجر به پیشرفت در صداسازی آواز و گویندگی ما شود.

برای اینکه بهتر متوجه شویم اطلاعاتی که بدست می آوریم قابل استناد و خوب است باید دقت کنیم کسی که مدعی تدریس صداسازی به شماست می بایست که خود صدای قابل قبولی در حرف زدن و صداسازی داشته باشد.

یعنی کسی که هنوز نتوانسته به عنوان مثال صدای خود را از بینی خارج کند چگونه می تواند به شما درس صداسازی و تمرینهای خارج کردن صدا از بینی بدهد و موجب پیشرفت در صداسازی آواز برای شما بشود؟

پیشرفت در صداسازی آواز و گویندگی
پیشرفت در صداسازی آواز و گویندگی

وقتی عضلات تولید صوت خوب عمل کنند ، این عملکرد خوب هم در صدای حرف زدن و هم در صدای آواز ما تاثیر می گذارد و کسی که مربی صداسازی است باید خوب حرف بزند و آواز بخواند تا بتواند موجب پیشرفت در صداسازی آواز و گویندگی دیگران بشود.

بقول آن ضرب المثل درجه یک خودمان که می گوید “کل اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی”یعنی اگر شما بلد بودی صدا را خوب پرورش بدهی صدای خودت رو ابتدا درست می کردی.

نکته ی دیگر در مورد وسواس در انتخاب اطلاعات ورودی صداسازی این است که باید دقت کنیم عموماً اطلاعات رایگان در اینترنت  کیفیت بالایی ندارند و در انتخاب محتوا باید با دقت و وسواس عمل کنیم زیرا که آن مطلب در اینترنت امکان دارد بجز اینکه برای شما سودی ندارد و باعث عدم پیشرفت در آواز می شود، موجب ضررهای بسیاری برای حنجره و صدای شما بشود کما اینکه بسیاری از معلمین آواز سنتی بدون داشتن هیچگونه سوادی در صداسازی موجب ایراد ضررهای بسیاری به صدا و حنجره ی هنرجویان با دعوت آنها به داد زدن در کوه و … می شوند.

نکته ی دوم:

استمرار در تمرین در آواز نکته ی دوم پیشرفت در آواز و صداسازی است . وقتی ما شنبه و دوشنبه تمرین می کنیم از تمرین کردن در یکشنبه غافل نشویم.

نباید یک خط در میان تمرین کنیم و باید این نکته را بدانیم که روند پیشرفت در صداسازی آواز و گویندگی مانند سرمایه گذاری در یک سهام خوب است.

قیمت آن سهام در روزهای متفاوت بالا و پائینهای زیادی را بخود می بیند ولی در پایان یک دوره ی یکساله به احتمال زیاد صدای شما مانند یک سهام خوب پیشرفت بسیار زیادی را شاهد خواهد بود.

پیشرفت در صداسازی آواز و گویندگی
پیشرفت در صداسازی آواز و گویندگی

سومین نکته:

هوای زیادی سمت تارهای صوتی انتقال ندهیم زیرا چه در آواز خواندن و چه گویندگی این کار باعث آسیب به حنجره و تارهای صوتی ما می شود.

آرام در گوش یکی حرف نزنیم و هوادار یا فالستو به مدت خیلی زیاد آواز نخوانیم زیرا این کار نه تنها موجب پیشرفت در صداسازی آواز و گویندگی نمی شود بلکه صدمات زیادی به حنجره و تارهای صوتی ما می زند.

چهارمین نکته:

باید از کلیه چیزهایی که موجب حواس پرتی ما می شود بر حذر باشیم.وقتی می خواهیم تمرین کنیم موبایل را خاموش کنیم زنگ در را خاموش کنیم و کار عمیق انجام بدهیم.

تمرین ما باید تمرکز لازم را داشته باشد و بروی دانه دانه اختلالات صدای خود تمرکز کنیم و سعی کنیم یک به یک آنها را ببینیم و بروی رفع آنها با کار عمیق تمرکز کنیم تا موجب پیشرفت در صداسازی آواز و گویندگی ما بشود.

پس هنگام تمرین صداسازی موبایل خود را سایلنت کنید.

پنجمین نکته:

حتماً باید قبل از آواز صدای خود را گرم کنیم و ده تا پانزده دقیقه بصورت هدفمند قبل از آواز و گویندگی صدای خود را گرم کنیم و بدون گرم کردن آواز نخوانیم و گویندگی نکنیم.

ششمین نکته:

پشتکار و پشتکار و پشتکار ، خسته نشدن و صبور بودن و تمرین کردن تمرین کردن برای پیشرفت در آواز.

باید حواسمان باشد برای پیشرفت در آواز باید سه تا شش ماه این تمرینات را مداوم  انجام دهیم تا نتیجه ی لازم را بگیریم.نباید خسته شویم . نباید نا امید شویم و بدانیم بعد از انجام سه تا شش ماه تمرینات روزانه ی صداسازی کم کم پیشرفت در آواز و گویندگی خود را شاهد خواهیم بود.

برای مطالعه ی مطلب گرم کردن صدا اینجا لطفاً کلیک کنید.

برای مطالعه ی مطلب تنفس در آواز اینجا لطفاً کلیک کنید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود حتماً این مطلب را برای دوستانتون هم بفرستید تا آنها هم بتوانند بهتر آواز بخوانند و موقع ارسال حتماً یک کامنت از خودتان در مورد این فایل بگذارید و در مورد فایل توضیح دهید چون کامنت شما به این مطلب ارزش و وزن می دهد .

لطفاً برای درک بهتر این مطلب ویدئوی آموزش مربوط به آن که در بالای همین صفحه قرار دارد را ملاحظه بفرمائید.

اگر علاقمند آواز خواندن و آواز خوب شنیدن هم هستید جلسات دورهمی کافه آواز را از دست ندهید.برای شرکت در جلسات لطفاً به شماره ی 09351751855 پیامک دهید.

خیلی سپاسگزارم که این مطلب را خواندید و منتظرم در کافه آواز شما را ببینم. در کافه آواز نوینترین مطالب صداسازی جهان رایگان در دسترس شماست.

نویسنده : مهدی هدایی

منابع:

https://kentamplinvocalacademy.com/

https://www.neshanonline.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%AE%D8%A8%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D8%A7%D9%84%D8%A8-8/75495-%D9%85%D8%B3%DB%8C%D8%B1-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D8%B1%D9%81%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D9%88%D8%A7%D8%B2-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%DB%8C%DA%A9-%D8%B5%D8%AF%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%A8%DB%8C-%D9%86%D8%B8%DB%8C%D8%B1

کافه آواز وب‌سایت

یک نظر

  • This web site certainly has all the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *