با صدای تو دماغی خداحافظی کن | آموزش آواز

صدای تو دماغی

در آوردن صدای تو دماغی باچند تمرین ساده

اول باید ببینیم مشکل از کجاست گه صدای تو دماغی داریم؟

شاید انحراف بینی داریم یا شاید بخاطر عمل جراحی یا سینوزیت این مشکل برامون پیش اومده و یا بصورت مادر زادی صدای تو دماغی داریم.

برای درک بهتر مطلب ویدئوی زیر را ملاحظه فرمائید:

ابتدا جایگاه حنجره رو بررسی کنیم با قرار دادن انگشت روی سیب گلو، اگر خیلی پایین باشد مشکل از نداشتن تونگ است و باید تمرین تونگی بکنیم تا با صدای تو دماغی خداحافظی کنیم.

شاید حنجره خیلی بالاست و وقتی این مقدار حنجره بالاست موجب صدای تو دماغی یا نیزال تون می شود وباید موقع حرف زدن یا آواز حتما خمیازه بکشیم تا دیگر دچار صدای تو دماغی نباشیم.

دو حرف م و ن توی دماغ هستند و اگر در تلفط انها صدا تو دماغی شد نباید نگران باشیم زیرا کاملاً نرمال است.

ریشه یابی مشکل صدای تو دماغی

برای درک بهتر اینکه آیا صدای تو دماغی داریم یا خیر باید دماغ را بگیریم و شروع به شمارش اعداد از یک تا ده بکنیم و باید دقت کنیم که تنها عدد پنج و نه بخار حرف نه می توانند تو دماغی باشند و باقی اعداد باید واضح و شفاف باشند.بصورت کلی باید با استفاده از آگاهی و درک مشکل بتوانیم همه ی حروف و کلمات را با شفافیت و وضوح بجز میم و نون از دهان بگوئیم حتی اگر بینی خود را با دست گرفته باشیم.

اول اعداد و حروف را توی دماغ بگوییم و بعد سعی کنیم جلوی دندانها بگوییم.

صدای تو دماغی

 اگر بدلیل جایگاه حنجره نیزال تون نبود بعد از آن آلرژی نداشتن را بررسی می کنیم و یا اینکه ببینیم بخاطر سرماخوردگی نیست صدای تو دماغی و بینی گرفته؟

وقتی نرم کام خیلی بالا می رود هم صدا حالت تو دماغی می گیرد که تو دماغی نیست بلکه کلا صدا بدرون دهان آماده که این هم خوب نیست. دقیقاً صدا شبیه کسانی می شود که صدای سرماخورده دارند.

مشکل بعدی احتمال اشکال در جایگاه نرم کام است اگر نرم کام خیلی پائین باشد و به زبان بچسبد صدا به سمت بینی می رود و تو دماغی می شود برای امتحان آن اینگ را می گوئیم و می بینیم که آیا علت صدای تو دماغی پائین بودن نرم کام است؟حس خاصی دارد وقتی نرم کام خیلی پائین است و زبان بالا باشد گفتن کلمه ی اینگ دقیقا اینکار را با نرم کام می کند.

صدای تو دماغی

اگر مشکل این بود با تکنیک عطسه و یا تعجب ناگهان نرم کام را هنگام صحبت و آواز بالا می بریم.همینطور می توانیم تکنیک خنده یدرونی دهان را برای این کار امتحان کنیم .

 سه تمرین اَاَاااااا زبان بیرون و قرار دادن آن روی گام یا آهنگ و همینطور استفاده از حروف پر تراکم بَ بَ و پَ پَ پَ کمک می کند با صدای تو دماغی خداحافظی کنیم.

تمرین بعدی پافیچیک است یعنی لپها را باد می کنیم و مصوت را می گوئیم تا صدا از دماغ در بیاید و صدای تو دماغی رفع شود.

برای مطالعه ی مطلب سلامت صدا و 8 عادت روزانه ی مفید برای صدا اینجا لطفاً کلیک کنید.

برای مطالعه ی مطلب درک صدای سر اینجا لطفاً کلیک کنید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود حتماً این مطلب را برای دوستانتون هم بفرستید تا آنها هم بتوانند بهتر آواز بخوانند و موقع ارسال حتماً یک کامنت از خودتان در مورد این فایل بگذارید و در مورد فایل توضیح دهید چون کامنت شما به این مطلب ارزش و وزن می دهد .

لطفاً برای درک بهتر این مطلب ویدئوی آموزش مربوط به آن که در بالای همین صفحه قرار دارد را ملاحظه بفرمائید.

اگر علاقمند آواز خواندن و آواز خوب شنیدن هم هستید جلسات دورهمی کافه آواز را از دست ندهید.برای شرکت در جلسات لطفاً به شماره ی 09351751855 پیامک دهید.

خیلی سپاسگزارم که این مطلب را خواندید و منتظرم در کافه آواز شما را ببینم. در کافه آواز نوینترین مطالب صداسازی جهان رایگان در دسترس شماست.

نویسنده : مهدی هدایی

منابع:

https://www.healthline.com/health/nasal-voice#treatment

https://johnhenny.com/what-causes-a-nasal-sounding-voice/

کافه آواز وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *