جادوی تونگ (صدای زنگدار) بر صدای آواز و گویندگی | تقویت صدا

صدای زنگدار

صدای زنگدار صدای پر نفوذی است که پاچش صوتی بیشتری دارد.

تونگ یا صدای زنگدار

صدای زنگدار یا تونگ کاملاً از روی اسمش مشخص هست که چه جور صدایی هستش. این صدا تشکیل شده از تو و اَنگ یعنی صدای که به سمت نیزال و بینی هدایت میشه و صدای زنگدار و پرنفوذی هستش.

این صدا ضریب نفوذ و زنگ بیشتری دارد و اثرگذاری بیشتری روی شنونده دارد.

برای درک بهتر مطلب صدای زنگدار در آواز لطفاً ویدئوی زیر را ببینید:

برای یادگیری و درک بهتر تونگ یا صدای زنگدار سه جور صدا داریم که امکان دارد خنده دارومسخره به نظر بیاید ولی باید بدانیم برای درک مطالب صداسازی خیلی مهم هست که ما بتونیم همه ی صداهایی که در اطرافمان می شنویم چه در طبیعت و چه در زندگی ماشینی آنها را بخوبی تقلید کنیم.

پس ما برای یادگیری صدای زنگدار یا تونگ صدای اردک و نوزاد و صدای گربه را بصورت پر اعوجاج و پر قدرت تقلید می کنیم یعنی این صداها باید بسیار برنده و تیز و شبیه اره تقلید شوند.

چگونه صدای زنگدار یا تونگ تولید می شود؟

ما یک غضروف بنام اپی گلاتس داریم که وقتی این غضروف خم می شود نفوذ و پرتاب صدای ما بسیار بیشتر می شود.

برای درک بهتر تجسم کنید ما می خواهیم با یک شلنگ باغچه را آبیاری کنیم وقتی که دستمان را جلوی دهانه ی شلنگ می گذاریم پرتاب و پاچش آب بسیار بیشتر می شود و بجای آب پاشی به نیم متر و یک متر با قرار دادن دست جلوی خروجی آب پاچش آنرا به دو سه متر و یا حتی بیشتر می رسانیم.

صدای زنگدار
صدای زنگدار

غضروف اپی گلاتس هم همین کار را با خم شدن خود انجام می دهد و پاچش صدا را خیلی بیشتر می کند.

با تقلید صدای اردک و گربه و … بصورت روزانه ما می توانیم قدرت و ضریب نفوذ صدای خود را بالا ببریم.

یک مثال خیلی خوب تونگ و صدای زنگدار صدای فروشنده های دوره گرد مانند نمکی و هندونه فروشان است که با استفاده از تونگ مدت زیادی با صدای پرنفوذ تبلیغ محصولشان را می کنند.

در انگلیسی این اصطلاح هست که صدا باید زنگ داشته باشد یعنی می گویند رینگ بل داشته باشد یعنی نفوذی مانند زنگ ناقوس کلیسا داشته باشد .

صدای زنگدار
صدای زنگدار

چگونه می توانیم تونگ یا صدای زنگدار را به یک آهنگ اضافه کنیم؟

 با استفاده از تکنیک نی نی تیز شبیه صدای اردک و قراردادن آن روی ملودی یک آهنگ و سپس قرار دادن نا ی نای روی ملودی آهنگ و خواندن آن آهنگ از اول تا آخر می توانیم تونگ را به صدای خود هنگام اجرای آن آهنگ اضافه کنیم و با صدای پر نفوذ زنگدار آن آهنگ را بخوانیم.

یک تکنیک خیلی خوب دیگر برای تولید صدای زنگدار و پر نفوذ بالا بردن لبهای بالایی و استفاده ار تکنیک بایت است.با اینکار تونگ صدا را بیشتر می کنیم و با صدای زنگدار و پر نفوذ هر آهنگی را قادر به خواندن خواهیم بود.

برای مطالعه مطلب جادوی بالا نگاه داشتن نرم کام اینجا لطفاً کلیک کنید.

برای مطالعه مطلب تکنیک گاز زدن سیب اینجا لطفاً کلیک کنید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود حتماً این مطلب را برای دوستانتون هم بفرستید تا آنها هم بتوانند بهتر آواز بخوانند و موقع ارسال حتماً یک کامنت از خودتان در مورد این فایل بگذارید و در مورد فایل توضیح دهید چون کامنت شما به این مطلب ارزش و وزن می دهد .

لطفاً برای درک بهتر این مطلب ویدئوی آموزش مربوط به آن که در بالای همین صفحه قرار دارد را ملاحظه بفرمائید.

اگر علاقمند آواز خواندن و آواز خوب شنیدن هم هستید جلسات دورهمی کافه آواز را از دست ندهید.برای شرکت در جلسات لطفاً به شماره ی 09351751855 پیامک دهید.

خیلی سپاسگزارم که این مطلب را خواندید و منتظرم در کافه آواز شما را ببینم. در کافه آواز نوینترین مطالب صداسازی جهان رایگان در دسترس شماست.

نویسنده : مهدی هدایی

منابع:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S089219970900040X

https://www.completevocaltechnique.co.uk/what-is-twang/

کافه آواز وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *