لیپ تریل یا لیپ رول یا چرخش لبها برای آواز و گویندگی | آموزش آواز

لیپ رول یا چرخش لبها

تکنیک لیپ رول یا چرخش لبها

تکنیک لیپ رول یا لیپ تریل یا چرخش لبها شاید مهمترین تمرین صداسازی باشد چه برای کنترل دم و بازدم چه برای گرم کردن صدا

در آموزش آواز لیپ رول همزمان چند کار را با هم انجام می دهد.هم صدا رو گرم میکنه هم فشار رو از روی تارهای صوتی کم میکنه و هم فشار برعکس یا بک پرشر  ایجاد میکنه که برای تنظیم لبه های تارهای صوتیمون خیلی مفیده.

سلندیون خواننده فوق العاده کانادایی تو یکی از مصاحبه هاش وقتی ازش می پرسن که معلم صداسازیت باهات چه تمرینایی رو انجام میده و چجوری بهت آموزش خوانندگی میده میگه واقعاً تمرینای حوصله سر بریه و شما اصلاً شاید دلتون نخواد ببینید و بعدش خودش به عنوان مثال یه لیپ رول میزنه که اینجا می تونین ویدئوشو ببینین:

https://www.youtube.com/watch?v=AIqUX2QbLGw&t=85s

یسری از هنرجوها تو اجرای لیپ رول مشکل دارن که علت اصلی این مشکل شوت هوای زیاد از پائین بدن موقع بازدم هستش که پشت تارهای صوتی این هوا جمع میشه و نمی ذاره تارهای صوتی کارش و راحت انجام بده.

لیپ رول

برای اینکه بهتر متوجه بشید کافیه دستاتون و محکم بهم گره بزنید و بعدش محکم روی نافتون و فشار بدید و وقتی اینکارو می کنید می تونید شبیه هلکوپتر لیپ رول بزنید.

اگه حتی با فشار دادن دستها روی ناف نتونستین این تکنیک و انجام بدید کافیه که دوتا انگشتتون و بذارید گوشه ی لبهاتون و سعی کنید لبهاتون و با فشار هوا بچرخونید.

البته برای کسایی که با این تکنیک مشکل دارن یه راه حل دیگم هست و اونم اینه که اول سعی کنن با لبهاشون حباب بسازن بدون اینکه تارهای صوتیشون درگیر بشه.

پس اول حباب می سازن بعد وسطش می تونن تارهای صوتیشون درگیر کنن و کورد کامپرشن اتفاق بیفته.

برای درک بهتر لطفاً ویدئو رو ببینید ولی بصورت کلی هرچه در مورد لیپ رول و حسن هایی که برای صداسازی و آواز داره بگیم کم گفتیم پس حتماً حتماً به عنوان یک خواننده هرروز تمرین لیپ رول رو در برنامه های روزانتون داشته باشید و همچنین یادتون نره که با لیپ رول صداتون رو گرم کنید.

برای مطالعه ی مطلب گرم کردن صحیح صدا اینجا لطفاً کلیک کنید.

برای مطالعه ی مطلب گام مناسب صدا اینجا لطفاً کلیک کنید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود حتماً این مطلب را برای دوستانتون هم بفرستید تا آنها هم بتوانند بهتر آواز بخوانند و موقع ارسال حتماً یک کامنت از خودتان در مورد این فایل بگذارید و در مورد فایل توضیح دهید چون کامنت شما به این مطلب ارزش و وزن می دهد .

یادتون نره که لیپ رول رو خوب یاد بگیرید تا بتونید خوب بخونید

لیپ رول

اگر علاقمند آواز خواندن و آواز خوب شنیدن هم هستید جلسات دورهمی کافه آواز را از دست ندهید.برای شرکت در جلسات لطفاً به شماره ی 09190891546 در واتس آپ پیام دهید.

خیلی سپاسگزارم که این مطلب را خواندید و منتظرم در کافه آواز شما را ببینم.

منابع:

https://www.monikawelchvocalcoaching.co.uk/blog/the-secret-of-lip-trills-unveiled/

https://beatboxanatomy.weebly.com/liproll.html

نویسنده : مهدی هدایی

کافه آواز وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *