معجزه ی وکال فرای در آموزش آواز و گویندگی

وکال فرای در آموزش آواز

وکال فرای در آموزش آواز یکی از بهترین تمرینهای صداسازی است که در این مطلب به آن می پردازیم

تاثیر وکال فرای در آموزش آواز

تاثیر وکال فرای در آموزش آواز و گویندگی و صحبت کردن

صدای وکال فرای یعنی پائین آوردن صدا به سمت پائینترین حالت طبیعی  که نحوه ارتعاش تارهای صوتی فرد را تغییر می ده. کیسی کلوفستاد، دانشیار علوم سیاسی در دانشگاه میامی می‌گه، این تغییرات ناهماهنگی‌هایی را در ارتعاشات ایجاد می‌کنه و به صدای گوینده کیفیتی متلاطم یا خش دار می‌ده.به همین دلیل هستش که گاهی اوقات به اون صدای خش دار می‌گن. وکال فرای  زمانی تولید میشه که تارهای صوتی شما کوتاه می‌شن و حدوداٌ یک سوم طول تارهای صوتی به ارتعاش در می آین و همچنین قبل از باز شدن کاملاً تارهای صوتی شما بسته می‌شن که اینجوری می‌تونن صدای «وکال فرای یا صدای سرخ شده» ایجاد کنن. وقتی  به این روش صحبت می کنین، ممکنه صدای شما خشن و غمگین به نظر برسه البته بعضی ها هم فکر می کنن صدا جذابتر میشه.

وکال فرای در آموزش آواز

وکال فرای در آموزش آواز

صدایی که از خواب بلند می شیم و هنوز صدامون و صاف نکردیم میشه صدای وکال فرای.

کافیه چند دقیقه با صدای وکال فرای حرف بزنیم می بینیم چه تاثیری روی حرف زدن و آواز خوندمون داره.

از تکنیک وکال فرای برای گفتاردرمانی و برگردوندن حالت طبیعی به تارهای صوتی هم استفاده میشه.

قبلاً تصور این بود که به صدا آسیب می رسونه ولی الان مشخص شده که برای صدا خیلی کمک کننده هستش.

می تونیم با رفتن به سمت بم ترین جای صدامون وکال فرای رو پیدا کنیم.

در رقص بوتو در ژاپن هم از تکنیک وکال فرای استفاده میشه.

برای اینکه تاثیرش رو روی صدا بهتر متوجه بشیم کافیه که یه آهنگی که می خوایم بخونیم رو روش وکال فرای بذاریم و بارها فقط آهنگ و با وکال فرای بخونیم می بینیم که چه تاثیر عجیبی روی صدا داره و انگار بعد از انجام وکال فرای صدا بازتر میشه.

وکال فرای در آموزش آواز بر مبنای تحقیقات علمی

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مردم علاقه ای به شنیدن صدای کسی که با وکال فرای حرف می زند ندارند. در مطالعه‌ای در سال 2014، کلوفستاد و همکارانش دریافتند که ضبط‌های گوینده‌هایی که از صدای وکال فرای استفاده می‌کردند، در مقایسه با صدای ضبط‌شده با صدای عادی توسط شنوندگان به شدت مورد قضاوت قرار می‌گرفت. این قضاوت‌های منفی زمانی قوی‌تر بود که گوینده و شنونده زن بودند. کلوفستاد و همکارانش می نویسند: « کسانی که تلاش می کنند با وکال فرای صحبت کنند عموماً خانم های جوانی هستند که کمتر شایستگی دارند، تحصیلات کمتری دارند، کمتر قابل اعتماد هستندو جذابیت کمتری دارند و در تلاشند با استفاده از این تکنیک خود را جذابتر نشان دهند.

استفاده ی آقایان و بانوان جوان از وکال فرای در آموزش آواز

زنان تنها کسانی نیستند که از وکال فرای برای جذابیت بیشتر استفاده می کنند. در یک مطالعه بر روی جوانان 18 تا 22 ساله، محققان کالج سنتنری لوئیزیانا دریافتند که مردان بیشتر از زنان جوان این کار را انجام می دهند. جسیکا الکساندر، استادیار روان‌شناسی در کالج می‌گوید: «داده‌های ما نشان داد که مردان حدود 25 درصد از زمان صحبت خود را بصورت وکال فرای صحبت می‌کنند، در حالی که زنان در حدود 10 درصد از آن استفاده می‌کنند».

الکساندر می‌گوید: «مردان در تمام گفته‌های خود به آن رجیستر پایین‌تر می‌رفتند و خاموش می‌شدند، در حالی که زنان بیشتر در پایان گفته‌ها از آن استفاده می‌کردند.

وکال فرای در آموزش آواز
وکال فرای در آموزش آواز

او می‌گوید که مردان معمولاً صدای کلی پایین‌تری نسبت به زنان دارند، بنابراین صدای آنها راحت‌تر به سمت وکال فرای می رود. او می‌افزاید: «زن‌ها باید بیشتر تلاش کنند تا به بمترین ریجیستر صدای خود بروند تا به رجیستر وکال فرای یا صدای سرخ شده برسند، بنابراین وقتی زنان این کار را انجام می‌دهند، ممکن است بیشتر به آن توجه کنیم.

کلوفستاد می‌گوید، شیوه‌ای که برخی از زنان جوان از وکال فرای استفاده می‌کنند ممکن است طبیعی به نظر نرسد. او می‌گوید: «ما تمایل داریم رفتارهایی را که عادی نیستند، غیرقابل اعتماد ببینیم. این ممکن است سوگیری منفی علیه زنان با صدای وکال فرای ایجاد کند.

آیا وکال فرای صدایی رایج تر می شود؟

این مورد بحث است کلوفستاد می‌گوید: «به‌عنوان یک سوگیری اجتماعی، اخیراً بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، عمدتاً به دلیل ستارگان و افراد مشهور مانند کارداشیان‌ها ، که از این شکل صحبت کردن اغلب استفاده استفاده می‌کنند». الکساندر می افزاید: در حالی که صدای وکال فرای جدید نیست، “شواهدی وجود دارد که نشان می دهد جدیداً از آن به طور منظم در گفتار استفاده می شود.”

اپیدمی استفاده از وکال فرای در حرف زدن و استفاده از وکال فرای در آموزش آواز

به خوبی ثابت شده است که افراد برای ایجاد اعتماد و تسهیل مکالمه، وضعیت، رفتار و حتی الگوهای گفتاری یکدیگر را تقلید می کنند. استفانی بوری، استادیار آسیب شناسی زبان گفتار در دانشگاه می گوید: «مردم رفتارهای خود را طوری تغییر می دهند که با دیگران هماهنگی بیشتری داشته باشند.

بحث و تحقیق در مورد صدای حرف زدن ادامه خواهد داشت. اما یک چیز مسلم است: شیوه صحبت افراد، از کلماتی که به کار می برند تا لحن صدایشان، در طول زمان تغییر می کند. (اگر شک دارید، فقط فیلمی را ببینید که در دهه 1940 یا 50 ساخته شده است، یا به رادیو قدیمی گوش دهید.) اگر مشخص شود که جوانان واقعاً بیش از پیشینیان خود از صدای آوازی استفاده می کنند، این ویژگی گفتاری ممکن است به زودی به قانون تبدیل شود. ، استثنا نیست.

برای مطالعه ی مطلب تنفس دیافراگمی در آواز و گویندگی اینجا لطفاً کلیک کنید.

برای مطالعه ی مطلب کنترل هوا در صداسازی و آواز اینجا لطفاً کلیک کنید.

https://time.com/5006345/what-is-vocal-fry/

اگر علاقمند آواز خواندن و آواز خوب شنیدن هم هستید جلسات دورهمی کافه آواز را از دست ندهید.برای شرکت در جلسات لطفاً به شماره ی 09190891546 پیامک دهید.

خیلی سپاسگزارم که این مطلب را خواندید و منتظرم در کافه آواز شما را ببینم.

نویسنده : مهدی هدایی

کافه آواز وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *