چگونه صدای جذابتری داشته باشیم؟ | آموزش آواز

چجوری صدای جذاب داشته باشم؟

صدای جذاب حرف زدن با کمک صداسازی

چجوری جذابتر حرف بزنیم؟

صدای یک نفر بخش بزرگی از جذابیت جنسی است.

صدا یک خصیصه مهم در مورد شخصیت ماهستش زیرا ما فرضیاتی درباره شخصیت یک نفر از صدای او می‌سازیم. در یک مطالعه، شرکت‌کنندگان دقیقاً از روی صدای خود به‌طور دقیق ظاهر یک نفر را پیش‌بینی کردن و چهره‌ها را با صداها با دقت حدود 70 درصد تطبیق دادن.
هوش مصنوعی حتی بهتر عمل کرد. برنامه کامپیوتری SpeechtoFace تونست از یک کلیپ صوتی کوچک چهره ای واقعی خلق کنه و واقعاً شبیه سخنگوی واقعی بود.
احتمالاً می دونید که صدای شما تحت تأثیر ریه ها، دیافراگم و جعبه صوتی شما قرار می گیره اما صدای شما هم با ساختار صورت، حالات، وضعیت بدنی، نوسانات هورمونی و حتی خلق و خوی شما تغییر می کنه. در یه مطالعه، شرکت‌کنندگان می‌تونستند وزن، قد و سن یک فرد رو فقط از روی صدای اون به طور دقیق تخمین بزنن.
اما محققان دریافته اند که ما فقط جذب صداهای خاصی می شیم و صدای جذاب همیشه کارایی خودش رو داره. مطالعات اخیر نشون داده که مردان صدای با فرکانس بلندتر رو در زنان ترجیح می دن، در حالی که زنان صدایی آرام و پایین تر رو در مردان ترجیح می دهن.این ترجیح جنسیتی به این دلیل هستش که صدای بلندتر نشون دهنده بدن کوچکتر هستش در حالی که صدای با صدای پایین تر نشون دهنده بدن بزرگتر هستش.
حتی عجیب‌تر، زمانی که زنان در حال تخمک‌گذاری بودند، صدای آن‌ها جذاب‌تر ارزیابی می‌شد و صدای جذابتری از خودشون تولید می کردن، زیرا استروژن افزایش یافته، صدای آنها را بالا می‌برد. (افزایش در استروژن نشان دهنده باروری است.)
واضح است که همیشه آنچه می گید شما را دوست داشتنی نمی کنه بلکه نحوه بیان اون هستش که اونرو جذابتر می کنه.
بنابراین در اینجا نکاتی وجود داره که می‌تونید صداتون رو به همون اندازه صدای جذاب کنید که مرلین مونرو در حال خواندن تولدت مبارک صداش جذاب بود.

چگونه صدای جذاب داشته باشیم؟

اکثر مردم صدای خودشون و دوست ندارن، اما تنها راه برای تعیین دقیق جایی که صدای شما نیاز به بهبود داره، ضبط اون هستش. بنابراین دستگاه ضبط انتخابی خودتون رو بیرون بیارید و نکات زیر رو تمرین کنید تا صدای جذابی داشته باشید.
صدای جذاب
تو این کافه با یه روش نوین آموزش آواز و گویندگی می بینی و صدای جذاب خودتو می سازی

ده دستورالعمل برای داشتن صدای جذاب

 • 1.از دیافراگم صحبت کنید
 • 2.حداکثر نقطه رزونانس خود را پیدا کنید.
 • 3.کلمات خود را مشت نکنید.
 • 4. گلوی خود را صاف کنید.
 • 5.اجازه ندهید که در آخر جملات خود عطف شود یعنی نوای صدای ما بالارونده باشد.
 • 6.صدای خود را کنترل کنید.
 • 7.به یاد داشته باشید که مکث کنید.7.
 • 8.سرعت خود را کاهش دهید.
 • 9. صاف بایستید
 • 10. لبخند بزنید
1.از دیافراگم صحبت کنید
مردم نیم ثانیه بعد از اولین «سلام» شما درباره میزان اعتماد به نفس شما قضاوت می کنن اما اگر اولین سلام به نظر نفس گیر و خسته کننده به نظر برسه، شنونده شما را مضطرب می بینه.
وقتی از دیافراگم صحبت می کنید، صدای شما نرم و آرام به نظر می رسه. این به این دلیل هستش که برای تنفس از دیافراگم نسبت به دهان تلاش کمتری می کنید.
برای تمرین صحبت کردن بیشتر از دیافراگم، مربیان صدا توصیه می کنن به پشت دراز بکشید و زانوهای خودتون رو کمی خم کنید. سپس دستاتون رو روی شکمتون قرار دهید و از طریق بینی نفس بکشید. باید احساس کنید که شیکمتون به دستتون فشار می یاره. با بازدم، معده شما به سمت پایین حرکت می کنه.
این تمرین به شما یاد می ده که از دیافراگم خودتون نفس بکشید و هنگامی که از دیافراگم نفس می کشید، از دیافراگم خود نیز صحبت می کنید.
یکی دیگر از ترفندها برای درگیر کردن دیافراگم، خندیدن با خنده عمیق شکمی هستش. این کار دیافراگم شما را درگیر می کنه و صدای شما رو با جذابیت جنسی طنین انداز می کنه. بنابراین قبل از اون مصاحبه بزرگ یا قرار تلفنی، مانند یک دیوانه بخندیدتا صدای جذاب شما سروکلش پیدا بشه.
2.حداکثر نقطه رزونانس خود را پیدا کنید.
حداکثر نقطه رزونانس شما محدوده صوتی ایده آلی هستش که باعث می شه شما جذاب ترین صدا رو داشته باشید. زنان تمایل دارن صدای خودشون رو در محدوده کمی بالاتر ببرن تا جذاب تر به نظر برسه یا از تکنیک وکال فرای استفاده می کنن چون فکر می کنن صداشون سکسی تر میشه شبیه کیم کارداشیان، در حالی که مردان تمایل دارند کمی پایین تر صحبت کنن امابزور صدای شما یک اکتاو بالاتر یا پایین تر بره باعث می شه صدای شما غیرطبیعی به نظر برسه و دیگه به شما نگند صدای جذابی دارید.
اینجا می تونید تلاش کیم کارداشیان برای سکسی شدن صداش با کمک وکال فرای رو ببینید.:))
https://www.youtube.com/watch?v=R8mcBdBL-t0
برای پیدا کردن حداکثر نقطه طنین خود، می تونید یه ترفند از خواننده های اپرا بدزدید – تکنیک لیپ رول. 
از طریق بینی نفس بکشید و سپس از طریق لب های بسته بازدم کنید، مثل اینکه در حال شیشکی کشیدن خودمون هستین. چند بار تکرار کنید. لیپ رول شما را مجبور می کنه تارهای صوتی خودتون رو شل کنید.
3.کلمات خود را بریده بریده نکنید.
به خوانندگان آموزش داده می شه که هرگز کلمات خودشون رو "بریده بریده" نکنن. پانچ کلمات زمانی اتفاق می‌افته که اکسیژن گوینده تموم می‌شه، بنابراین کلمات اون‌ها متلاطم و غیر طبیعی می‌شن. کلمات مشت شده شما را مضطرب و ضعیف می کنن چون مغز ما دوست نداره کسی رو که نفس نفس می زنه بشنوه.
شما می خواید کلماتتون از نفس شما جاری بشه و جریان هوای شما متوقف نشه. شما می تونید با درگیر کردن بیشتر دیافراگم از بریده بریده شدن کلمات خودتون جلوگیری کنید.
4. گلوی خود را صاف کنید.
ساده به نظر می رسه اما پاک کردن گلو صداهای روده ای ناشی از خلط را از بین می بره. فقط گلوی خودتون رو خیلی تهاجمی صاف نکنی چون تارهای صوتی ظریف هستن و به راحتی آسیب می بینن.
یکی از راه‌های پاکسازی آرام گلو، نوشیدن آب است. کمبود آب باعث تورم تارهای صوتی شما می شه به همین دلیل هستش که خواننده ها مدام آب می نوشن. 
5.اجازه ندهید که در آخر جملات ما عطف به یه جمله ی دیگه شود یعنی نوای صدای ما بالارونده باشد.
عطف زمانی اتفاق می افتد که در انتهای جمله با صدای بلندتر صحبت می کنین. ما این کار رو به طور طبیعی هنگام پرسیدن یه سوال انجام می دیم، اما برخی افراد در پایان جمله هم صداشون و می برن بالا و عطف می دن. این باعث ایجاد شک می شه و باعث می شه اعتماد به نفس کمتری داشته باشید. در عوض، لحن خودتون رو ثابت نگه دارید مگر اینکه بخواین سوالی بپرسید.
صدای جذاب
6.صدای خود را کنترل کنید.
به طور معمول، حجم طبیعی صدای ما توسط محیط اطرافمان دیکته می شه. من به عنوان فردی که آروم صحبت می کنه، واقعاً با کسایی که موقع حرف زدن انگار بلندگو قورت دادن نمی تونم ارتباط خوبی بگیرم. من تنها نیستم. فریاد زدن یا بلند صحبت کردن باعث واکنش استرس جنگ یا فرار در شنونده می شه. (فریاد زدن به تارهای صوتی نیز آسیب می رسونه)
بنابراین سعی کنید آگاهانه تلاش کنید تا کمی کمتر از صدای طبیعی خود صحبت کنید.
7.به یاد داشته باشید که مکث کنید.
صحبت کردن بدون مکث یکنواخت می شه و مطمئناً شنونده شما را به خواب می بره. مکث باعث ایجاد تعلیق می شه. مربیان صدا توصیه می کنن که روی کلمات انتقالی مکث کنید - اما، و، زیرا، پس، چه زمانی. و سعی کنید این مکث های دراماتیک را محدود کنید. 
وقتی که می خوایم از روی نوشته سخنرانی کنیم، اغلب بیضی‌هایی را در یادداشت‌های صحبتم اضافه می‌کنم تا به خودم یادآوری کنم که اینجامکث داشته باشم. اگر می‌خوام استراحت مداوم داشته باشم از «…» معمولی در یادداشت‌هام استفاده می‌کنم. اگر می‌خواهم مکث دراماتیک‌تری داشته باشم، «…..» استفاده می کنم تا به خودم یادآوری کنم که مکث طولانی‌تری داشته باشم.
یکی از رایج ترین اشتباهاتی که افراد هنگام عصبانی شدن مرتکب می شون، تند صحبت کردن است.
8.سرعت خود را کاهش دهید.
شنوندگان اغلب صحبت کسانی که تندصحبت می کنن رو نمی پسندندبا اینکه یه سری ها معتقدن تند حرف زدن نشونه ی باهوشی هستش. 
خوشبختانه، شما می تونید خودتون رو طوری آموزش بدید که آهسته تر صحبت کنید. یه ترفند اینه که بر بیان هر کلمه تمرکز کنید. ترفند دیگه اینه که صداهای مصوت خودتون رو در حالی که کلمات خود را به هم متصل می کنید کش بدید. ممکن هستش در ابتدا احساس ناخوشایندی داشته باشید اما به مرور زمان عادت می کنین. 
مربیان صدا همچنین توصیه می‌کنن که خوندن کتاب و مقاله با صدای بلند رو تمرین کنید تا آروم‌تر صحبت کنید. سعی کنید شعر بخوانید. شکسته شدن خط به طور طبیعی شما را مجبور به کاهش سرعت می کند. 
به یاد داشته باشید که سرعتتون رو موقع حرف زدن تغییر بدید. یه جاهایی که تمرکز شنونده رو می خواید خیلی سرعت کند کنیدو سرعتتون رو تو لحظات کلیدی افزایش بدید تا شنونده هیجان زده بشه و صحبت ما اثرگذاری بیشتری داشته باشه.
9. صاف بایستید
وقتی قوز می کنید، دیافراگم شما جمع می شود و خروج هوا از بدن رو سخت می کنه. قبل از انجام یه مصاحبه رادیویی یا سخنرانی، اغلب در «ژست قدرت»، دست‌هامو بالای سرم شبیه وی انگلیسی دراز می‌کنم. ژست قدرتی نه تنها دیافراگم شما را باز می کنه، بلکه باعث افزایش تستوسترون و کاهش کورتیزول می شه که باعث می شه آرامش و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.این حرکت و بذارید تو روتین هر رزوتون موقع بیدار شدن از خواب، وقتی از تخت می آید پپائین حتماً وی انگلیسی بالاسرتون درست کنید تا احساس خوشبختی بیشتری کنید و اون روز دنیا به شما سلام گرمتری بده.
10. لبخند بزنید
تحقیقات نویسنده ونساون ادواردز در مورد جذابیت صدا نشون داد که چقدر صدای شما بر میزان دوست داشتنی بودن شما تأثیر می گذاره. در یه آزمایش، زمانی که مردم در حالی که لبخند می زدند به تلفن پاسخ می دادن، شنوندگان اونها صداها رو دوست داشتنی تر ارزیابی کردندبا اینکه اونها رو نمی دیدن. با کمال تعجب، صدای شاد حتی در هر دو جنس بر یه سلام صمیمانه ارجحیت داشت. بنابراین قبل از اینکه گوشی رو بردارید … لبخند بزنید.یا قبل سخنرانی تون یادتون باشه که مدام لبخند بزنید تا صدای جذاب شما همه رو تحت تاثیر بذاره.
یک نکته احتیاطی: در لبخند زدن زیاده روی نکنین.اگه بیش از حد لبخند بزنید، ماهیچه های صورت شما دچارگرفتگی می شن و صدای شما رو دچار مشکل می کنن.

در اینجا چند مشکل که موجب جذاب نبودن صدا می شن رو باهم بررسی می کنیم و یسری نکات کوتاه برای رفع اونها می گیم.

صدای عادی و یکنواخت بده چون دهنمون بستس پس باید به اندزه ی کافی دهنمون رو باز کنیم.

صدای زنگی بده صدا تونگش زیاده نمیخوایم نفوذ صدای نمکی و داشته باشیم.

صدای تو دماغی نرم کاممون جاش درست نیست و جریان هوا زیادی داره میره سمت دماغ

دهانتون رو پس موقع حرف زدن لطفاً بیشتر باز کنید.

تمرینهایی تو صداسازی هست برای دهان باز کردن.

بهترین معلم جهان ضبط صوت رو بهش سلام کنید. با دست گذاشتن کنار گوش بهتر درک می کنیم دیگران صدای مارو چجوری می شنون.

با صداتون دوست شید بنویسید رو کاغذ از چیه صداتون بدتون میاد. صداتون و مدام آنالیزش کنید و از یه دوست بخواین اونم بگه مشکله صداتون کجاست.

تقلید و دست کم نگرید. با تقلید یه سری محدوده هاو یه سری نت و پیدا می کنید که تا حالا تو صدامون نداشته باشیم.

بچه ها هرچی و می خوان یاد بگیرن ازش تقلید می کنن ما هم ازشون یاد بگیریم.

صدایی که دوست دارید بهش برسید رو به عنوان الگو هرروز بشنوید مثلاً یه مجری و یا دوبلور صدای اونم آنالیز کنید ببینید چه مشخصاتی میتونید براش بنویسید.

صدای جذاب و صدای سکسی

نقاط ضعف صداتون و همیشه بنویسید و بعدش که صداتون و شنیدین حالا برعکسش کنید اگه شله سفت حرف بزنید.

از نتهای کمی استفاده نکنیم.رنج صوتی بیشتری رو ازش استفاده کنیم.با انرژی بیشتر صحبت کنیم.

چجوزی می تونم به عنوان یه آقا صدای جذابتری داشته باشم؟راحت ترین کار اینه که وسعت صدا رو سمت بم ببرم.یه مطلب کامل برای بم کردن صدا توی سایت هست که می تونید بم کردن صدا رو ازینجا بخونید.

همینطور می تونیم برای جذابتر شدن صدای خانمها صدامون و زیر تر کنیم. البته صدای محدوده ی پائینتر تاثیر پذیری و تحکم بیشتری داره و قدرت و میرسونه ولی برای خانمها صداهایی با فرکانسهای زیرتر به نظر سکسی تر میاد و یا خانمها می تونن از تکنیک وکال فرای برای جذابیت بیشتر استفاده منند که البته هر کسی اونرو نمی پسنده.

تمرینهای مداوم روزانه داشته باشیم یادمون باشه صدا هم از عصب و عضله تشکیل شده و اگر بخوایم این عضله قوی بشه باید مثله بازو یا سرشونه ببریمش باشگاه اونم باشگاه صداسازیه و اونجا آموزش آواز و آموزش خوانندگی ببینیم.

نکات کلیدی صداسازی برای بهتر صحبت کردن و صدای قشنگترینی داشتن:

گرم کردن روزانه صدا

تنفس بهتر و تنفس دیافراگمی داشته باشیم

لحن و لهجه خود را بدقت بررسی کنیم. خیلی از لهجه ها رو میشه با تغییر جایگاه زبان عوضش کرد.

پر انرژی تر صحبت کنیم تا دهانمان بیشتر باز و بسته شود.

زنگ صدا رو بیشتر کنیم یا پروژکشن صدا رو در نظر بگیریم.

یذره مشکل فرهنگی هم داریم خجالت و یا حمله هایی که شده به ایران موجب شده در حرف زدن خجالت بکشیم.

کلمه ها رو نخورید . کامل حروفرو بگیم.

سپاس که وقت گذاشتید و این مطلب و خوندید.

https://psiloveyou.xyz/10-simple-ways-to-make-your-voice-sound-more-attractive-e953d6917f1e

نویسنده : مهدی هدایی

کافه آواز وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *