تفاوت کلاس صداسازی و کلاس سلفژ | آموزش خوانندگی

کلاس صداسازی

اول برم کلاس سلفژ یا برم کلاس صداسازی؟

تپه های داوودیه برای بدنسازی صدا هم مناسب هستند؟

کلاس سلفژ به چه دردی می خوره و کلاس صداسازی به چه دردی می خوره؟

برای درک بهتر مطلب تفاوت کلاس صداسازی و کلاس سلفژ لطفاً ویدئوی زیر را مشاهده نمائید:

کلاس سلفژ هم آوا شدن به فرکانسهای نتهای یک ساز مانند پیانو هست. به شما آموزش میده که چجوری گوش موسیقاییتون رو قوی کنید.

فرض کنید رفتید کلاس سلفژ و جاذبه نتها رو معلم به شما می گوید تکرار کنید و یک نت دو روی اکتاو مثلاً 4 بصورت کوک و تیون بخوانید ولی نمی توانید .

نت را درک می کنید و می دانید صحیح آن چیست ولی عصب و عضله ی شما هنوز آچار کشی نشده  یا بایو مکانیک اجزای تولید صوت شما خوب با هم کار نمی کنند.

کلاس صداسازی
کلاس صداسازی

صدای شما هنوز آماده نیست که آواز پاپ یاد بگیرد یا آواز کلاسیک و رپ و هیپ هاپ بخواند.

معلم سلفژ مدام یک نت را می زند و شما هرچه قدر به خودتان و حنجرتان فشار می آوردید قادر به خواندن آن نتها نیستید چون گوش شما نت را می شنود ولی از لحاظ فیزیکی قادر به اجرای آن نیستید.

پس تفاوت زیادی بین کلاس صداسازی و سلفژ وجود دارد چرا که صداسازی عصب و عضله ی شما را آماده می کند برای اینکه هر مدل آوازی که دوست دارید با آن بخوانید از قرائت قرآن بگیرید تا هوی متال و پاپ.

پس کلاس سلفژ بعد از کلاس صداسازی بدرد می خورد چراکه اول باید صدای شما آماده بشود تا بتوانید آنچه در ذهنتان هست را از نظر فرکانسی اجرا کنید. چرا که مادامی که عصب و عضله یاری نکند نمی توانید آن نت که در ذهن دارید را اجرا کنید.

ریتم درآواز
ریتم درآواز

آیا اول من باید بروم کلاس پاپ یا اول بروم کلاس پاپ کلاسیک تا بتوانم آواز پاپ خوب بخوانم؟

اول بروم سلفژ یا بروم تئوری موسیقی بخوانم؟

قبل از هر نوع استفاده ای از حنجره و تارهای صوتی و هرگونه  آوازی و یا گویندگی اول باید صدای خود را در کلاس صداسازی بسازید بعد از آن کلاس آواز را شروع کنید چه رپ و هیپ هاپ چه سنتی و پاپ و…

سلفژ کلاسی است برای تقویت گوش موسیقایی و دیکته ی موسیقی ولی کلاس صداسازی برای هر  ژانر موزیکی و هر مدل استفاده دیگر شامل گویندگی و .. الزامی است.

بگذارید داستان تمرینهای پرسپولیس را اینجا بگویم . قدیمها علی آقا پروین پرسپولیسی ها را می برد تمرین تپه های داوودیه و بدون تمرینهای سخت در تپه های داوودیه امکان نداشت بازیکنان پرسپولیس خوب بدوند و یا خوب تکل کنند و خوب گل بزنند. صدا سازی هم حکم تپه های داوودیه و بدنسازی را برای صدا دارد حالا هر مدل آوازی باشد.

دستگاه تولید صوت ما هم از عصب و عضله تشکیل شده است و برای اینکه آن عضله را تقویت کنیم باید برویم بدنسازی ویژه آن عصب و عضله در کلاس صداسازی.

حتماً سلفژ چه پارلاتی چه کانتاتی علم موسیقی و خوانندگی را بالا می برد و موجب می شود گوش موسیقی ما بهتر شود ولی باید بعد از کلاس صداسازی به کلاس سلفژ برویم.

برای مطالعه مطلب چقدر طول می کشد تا من خواننده شوم؟ اینجا لطفاً کلیک کنید.

برای مطالعه مطلب من هم می توانم خواننده شوم؟ اینجا لطفاً کلیک کنید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود حتماً این مطلب را برای دوستانتون هم بفرستید تا آنها هم بتوانند بهتر آواز بخوانند و موقع ارسال حتماً یک کامنت از خودتان در مورد این فایل بگذارید و در مورد فایل توضیح دهید چون کامنت شما به این مطلب ارزش و وزن می دهد .

لطفاً برای درک بهتر این مطلب ویدئوی آموزش مربوط به آن که در بالای همین صفحه قرار دارد را ملاحظه بفرمائید.

اگر علاقمند آواز خواندن و آواز خوب شنیدن هم هستید جلسات دورهمی کافه آواز را از دست ندهید.برای شرکت در جلسات لطفاً به شماره ی 09351751855 پیامک دهید.

خیلی سپاسگزارم که این مطلب را خواندید و منتظرم در کافه آواز شما را ببینم. در کافه آواز نوینترین مطالب صداسازی جهان رایگان در دسترس شماست.

نویسنده : مهدی هدایی

منابع:

https://www.skoove.com/blog/solfege-in-music/

https://www.youtube.com/watch?v=q2yUR0bWCbw

کافه آواز وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *