کم کردن فشار از روی صدا و حنجره با تکنیک خوانندگی فریکتیو

کم کردن فشار از روی صدا

چه تمرینهایی موجب کم کردن فشار از روی صدا و حنجره می شود؟

تمرین مخصوص ژ- ز – و برای کم کردن فشار از روی صدا و حنجره

تمرین فراکاتیو چه تمرینی است؟

برای درک بهتر تکنیک فریکتیو کافی است سیب گلومون رو پیدا کنیم . برآمدگی که زیر گلوی خود حس می کنیم همان آدام اپل یا سیب گلوی ماست.خانمها می توانند سرشان را بالا ببرند و دستشان روی خط گلو بگذارند و سیب گلو را پیدا کنند.

حرف ش  را می گوییم و دستمان روی سیب گلو است می بینیم لرزش خاصی نداریم ولی کافی است ش را به ژ تبدیل کنیم و می بینیم ناگهان لرزش زیادی زیر دستمان حس می کنیم.

برای اجرای این تمرین و کم کردن فشار از روی صدا و حنجره حرف ش را به ژ تبدیل می کنیم و همچنین حرف س را به ز تبدیل می کنیم و حرف ف را به و تبدیل می کنیم.

کم کردن فشار از روی صدا
کم کردن فشار از روی صدا

در بدنمان وقتی س ش ف را می گوئیم اصطلاحا ایرکامپرشن یا کمپرس صدا تنها اتفاق می افتد . ولی اگر ز ژ و را بگوئیم کورد کامپرشن اتفاق می افتد . ما وقتی غذا می خوریم و یا آب می خوریم عضله ی پاملخی سی ای ما باز است و وقتی حرف می زنیم و یا آواز می خوانیم عضله ی پاملخی جمع می شود و کورد کامپرشن اتفاق می افتد.

ما با استفاده ازین تمرینها می خواهیم شوت هوا از سمت پلویک فلور یا دیافراگم لگنی خود را کم کنیم و بازدم خود را کنترل کنیم تا کم کردن فشار از روی صدا و حنجره اتفاق بیفتد.

کم کردن فشار از روی صدا
کم کردن فشار از روی صدا

وقتی داریم از فریکاتیو استفاده می کنیم باید یک روند صوتی منظم بسیار ضعیف و خفیف از لای دندانهای ما اتفاق بیفتد و باید حواسمان مدام باشد که این تمرینها را برای کنترل بازدم هوا انجام می دهیم.

ازین به بعد هرگاه خواستیم آهنگی بخوانیم ابتدا آن آهنگ را با ژ-ز-و می خوانیم و بعد خود آهنگ را می خوانیم.همچنین می توانیم تمرینهای فریکتیو را روی گامهای مختلف نیز انجام دهیم.

برای مطالعه‌ی مطلب جلو آوردن صدای در ماسک اینجا لطفاً کلیک کنید.

برای مطالعه‌ی مطلب آموزش آواز اینجا لطفاً کلیک کنید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود حتماً این مطلب را برای دوستانتون هم بفرستید تا آنها هم بتوانند بهتر آواز بخوانند و موقع ارسال حتماً یک کامنت از خودتان در مورد این فایل بگذارید و در مورد فایل توضیح دهید چون کامنت شما به این مطلب ارزش و وزن می دهد .

کم کردن فشار از روی صدا
کم کردن فشار از روی صدا

لطفاً برای درک بهتر این مطلب ویدئوی آموزش مربوط به آن که در بالای همین صفحه قرار دارد را ملاحظه بفرمائید.

اگر علاقمند آواز خواندن و آواز خوب شنیدن هم هستید جلسات دورهمی کافه آواز را از دست ندهید.ما در کافه آواز گروههای دورهمی 5 نفره داریم که در آنها دوستان از هم حمایت می کنند و به رشد هم در آواز کمک می کنند.برای شرکت در جلسات لطفاً به شماره ی 09351751855 در تلگرام پیام دهید.

خیلی سپاسگزارم که این مطلب را خواندید و منتظرم در کافه آواز شما را ببینم. در کافه آواز نوینترین مطالب صداسازی جهان رایگان در دسترس شماست.

نویسنده : مهدی هدایی

منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Voiced_bilabial_fricative

https://www.britannica.com/topic/fricative

کافه آواز وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *